Pekáč na husu velký
Česká klasika.
Pekáč na husu kameninový.Nevím čím to je, ale chuť nejen husy ale i ostatních pečených potravin v těchto keramických pekáčích je jiná. Jestli ta tepelná setrvačnost pekáče,nebo tu chuť dělá keramika....nevim.Chutná ale rozhodně jinak a každopádně je opravdu dobrá. Zdá se, že to budete muset zkusit sami.Rozměry 32x25x10cm.
Níže vám poradíme jak na to.....
Nepoužívejte na elektrické a plynové plotýnky.Pekáč patří pouze do trouby.
Proč péci svatomartinskou husu v kameninovém pekáči?
Zboží jako je náš pekáč na husu,je vyráběno stejnou technologii,a postupy jako za časů našich babiček.Ačkoliv se to nezdá,tak od toho se odvíjí také chuť pokrmu. Pravděpodobně tepelná setrvačnost nádoby, a samotná glazura kameniny,ovlivňují chuť pokrmu.Používáme vysoce kvalitní materiály a glazury,které vyhovují těm nejpřísnějším hygienickým předpisům. Díky převážně ruční práci,se může stát,že se na pekáči objeví,třeba silnější vrstva glazury,lehce jiný odstín glazury,a podobně.Toto podle nás není důvod k reklamaci.Naše výroba není průmyslová. U nás jde o zachování řemesla a originality.Zrovna tak, jako i vy, naši zákazníci a přátelé ,také nejsme všichni stejní. Našim cílem je Vaše spokojenost a radost z funkčnosti a jedinečnosti keramiky.
Upozornění Pekáč nepoužívejte na otevřený oheň .(Plyn,elektrícké potýnky a pod) Patří pouze do trouby nebo kachlová kamna.Při nerovnoměrném zahřívání dna hrnce,dochází k pnutí a hrozí prasknutí.Suroviny:
1 husa (do 4 kg)
sůl
kmín
(možné i jiné koření, např. majoránka)
Postup přípravy receptu
Začneme ráno, 1 den před plánovaným podáváním husy. Husu očistíme, omyjeme a osušíme, důkladně osolíme zvenku i zevnitř a okmínujeme. Uložíme do pekáče a až do večera uskladníme v chladu. V 9 hodin večer husu mírně podlijeme vodou, pekáč přikryjeme víkem a vložíme do trouby předem vyhřáté na 90°C. Tuto teplotu necháme na troubě nastavenou a jdeme klidně spát. Troubu neotvíráme, husu nekontrolujeme, nepodléváme, neotáčíme. V 7 hodin ráno se můžeme na husu mrknout, příp. ji polít výpekem či odebrat část vypečeného sádla, ale není nutné. Teplotu zvýšíme na 120°C a pečeme další 3-4 hodiny. Sundáme víko pekáče, husu polejeme výpekem a dopečeme při teplotě 180°C do krásné zlatohnědé barvy. Podáváme s červeným zelím a knedlíky dle chuti.
Poznámka
Husu vkládáme do pekáče hned prsíčky nahoru, za celou dobu pečení ji není třeba obracet!
Pokud budete chtít husu baštit jindy než v poledne, tak si časy samozřejmě přizpůsobte - 1. fáze na 90 trvá 10 hodin, 2. fáze na 120 3-4 hodiny, 3. fáze do hodiny.
![]() |
Autor: sona.si (Soňa) |