• Sleva!
  • -40,00 Kč

Hrnec na sádlo s víkem. 5l.

Keramický chalupářský hrnec kameňák ,sádlák, krajáč,a kdoví jak ještě se říká té ůplně historicky nejstarší nádobě na uskladňování potravin o objemu 4 litry kterou kdysi člověk asi jako první vyrobil z hlíny.Je určena hlavně pro uskladnění potravin,tekutin,třeba na chalupu,nebo chatu. Ale tyhle nádoby,s velkým a poctivým kusem lidské práce a umu si našli svoje místo v domácnostech i dnes.Hodí se na uskladnění masa, zeleniny,sádla,másla,nakládají se do něho utopenci,maso na grilování, dokonce v něm kvasí zelí. Když se u nás na chodsku řekne sádlák s víkem,tak je to právě tato univerzální kameninová nádoba o objemu 4 litrů.

Nadojené mléko ukládala hospodyně v krajáči-ucháči do sklepa. Druhý až třetí den z ustáleného mléka sebrala smetanu a střádala ji ve vysokém máselníku. Obvykle v sobotu se vrtělo tzn. tlouklo máslo. Při poctivém vrtění se za půl až jednu hodinu ze smetany sebrané z 20 - 30 litrů mléka získala hrouda másla o hmotnosti asi 1 kg. V zimě přibarvovali máslo mrkvovou šťávou, ještě dříve i šafránem.

Vnitřní rozměr:17x20cm.

630,00 Kč
S DPH
670,00 Kč Sleva 40,00 Kč
Počet
Skladem

Jo, tak tohle je klasika v nejčistčí podobě. Jednoduchá chalupářská  nádoba z pálené keramiky s dvěma uchy. Praktický tvar čtyřlitrové nádoby s víkem,na uchovávání a uskladňování potravin a tekutin.Jako červená nit,se vine historie kameninové nádoby od pravěku až po současnost.A věřte,ten tvar se příliš nezměnil.

Málo se ví,že glazura na kvalitní keramice, odolává kyselinam,je stabilní vůči kyselinam v potravinach.Proto je ideální v potravinářském provozu.Zdůrazňuji kvalitní keramice,tím nemyslím dovozovou asijskou keramiku.

Zboží je vyráběno stejnou technologii,a postupy jako za časů našich babiček.Používáme vysoce kvalitní materiály a glazury,které vyhovují těm nejpřísnějším hygienickým předpisům. Díky převážně ruční práci,Je každý kus téměř originál.Naše výroba není průmyslová. U nás jde o zachování řemesla a originality.Zrovna tak, jako i vy, naši zákazníci a přátelé ,také nejsme všichni stejní. Našim cílem je Vaše spokojenost a radost z funkčnosti a jedinečnosti keramiky.

Pikantní utopenci s cibulí

Pošlete i vy Nám svůj recept

Postup přípravy receptu

Nejdříve si připravíme nálev. Vodu s octem, kořením a cukrem svaříme a necháme 5 minut vařit na mírném ohni. Nálev necháme vychladit. Přípravíme si pětilitrový sádlák. Zelí si otevřeme.

Mezitím si oloupeme cibule a nakrájíme na tenká kolečka. Klidně můžeme použít i kuchyňského robota. Všechny párky oloupeme a podélně v nich v polovině nařízneme otvor. Otvor otevřeme a naplníme kolečky cibule.

Dno sádláku pokryjeme cibulí a přidáme trochu kysaného zelí. Pak na něj rozložíme 3 naplněné párky. Musí trochu zmáčknout, ale ne roztrhnout. Na párky dáme opět vrstvu cibule, zelí a taky přidáme kapii. Opět dáme vrstvu párků, cibule, zelí a papriky. Pokračujeme do vyčerpání párků. Poslední vrstvou je cibule se zelím a paprikou.

Vychladlý nálev scedíme a zalijeme jím připravený sádlák. Necháme obsah sklenice sednout, a pak do ní dolijeme zase část nálevu, aby bylo vše pečlivě ponořené. Zbytek nálevu můžeme použít nebo skladovat.Utopenci potřebují aspoň týden, aby byli správně uleželí. Po třech dnech se už ale dají jíst taky, ale není to ono. Kdo chce, může jednotlivé vrstvy prokládat feferonkami. Budou pikantnější.

 Česnekové rychlokvašky

1,4 kg větších okurek nakládaček, 6 stroužků česneku, 5 malých feferonek, 5 větviček kopru, bobkové listy, 1 stonek celeru, pár vinných nebo višňových listů.
Okurky očistíme a spaříme vroucí, osolenou vodou (asi 1 minutu). Slijeme a ihned ochladíme studenou vodou.
Do sklenice dáváme střídavě okurky, prokládáme česnekem, koprem, lístky celeru, feferonkami, bobkovým listem, višňovým listem.
V 1/2 litru převařené vlažné vody rozmícháme 2,5 dkg soli a nalijeme na okurky tak, aby byly ponořeny. Zatížíme dobře omytým plochým kamenem. Přiklopíme víkem kameninový soudek  a necháme uležet v dobře větrané místnosti (20° C).
Po 10 dnech můžete okurky konzumovat. Podle objemu sudu dávky násobíme.Zkrátka,děláme toho tolik, jak máme velký sud. Aby se Nám okuky do sudu vešly,a byly hlavně ponořené.

Ale můžete samozřejmě experimentovat, a záleží jen na vaší chuti.

 

 

 

0004310050401

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: