Nádoba na mléko, čaj.1,5litru
Nádoba na mléko,nebo na čaj.1,5litru.Nádoba je pálená na dřevě. Okopírovaly jsme nádobu na mléko,ale naše báby v tom dělaly i třeba šípkový čaj.Pamatuju si, že se u nás vařil čaj na kachlákách vlastně pořád. Pořád tam tahle nádoba stála a v ní se byl čaj s šípku.Později, starší určitě pamatují,se vařil i gruzínský čaj.U toho hrnek, a už jsme si jako děti nalejvaly.Použití. nejen na mléko.
Šípkový čaj
Dvě hrstky usušených šípků přelijte dvěma litry vody a poté vařte minimálně půl hodiny. V půlce doby varu již změklé šípky zlehka rozmačkávejte a pokračujte ve vaření. Odvar následně sceďte přes skutečně husté síto. Tím ovšem možnost přípravy nekončí. Šípky se dají totiž zalít dalším litrem vody a vařit dále. Další nálev je často ještě lahodnější. Tento čaj není nutné přislazovat, jelikož má skvělou chuť i aroma. Ovšem vadou na kráse zůstává, že delší doba varu čaj připraví o drtivou většinu vitamínů.
Pozitivní efekty šípku
Šípek v sobě má celou řadu vitamínů a minerálních látek, které jsou pro lidský organismus důležité. Můžeme jmenovat velké množství vitamínu C, dále vitamíny B1, B2, K a P.
Šípkový čaj dovede napomáhat s nemocemi nervového systému, zvyšuje odolnost lidského těla proti nemocem a má utišující a močopudné účinky.
Šípek byl pro své pozitivní účinky znám již v dávných dobách středověku. Kromě čaje se z plodů růže šípkové dají připravit skvělé marmelády, šťávy či víno. Šípky jsou také velmi vhodným přírodním medikamentem proti paradentóze a onemocnění dásní.