• Sleva!
  • -50,00 Kč

Sud na zelí 5l. Zátěž.

Glazovaný keramický hnědý sud na výrobu kvašeného zelí o objemu 5litrů s kvalitní keramickou zátěží,a s praktickou kvasnou zátkou,víkem a dvěma uchy pro snazší manipulaci. Na zatížení nakrouhaného zelí při kvasném procesu dodáváme ke kvašákům keramické závaží,zátěž která práci zjednoduší. Je to stovky let osvědčený jednoduchý způsob kvašení zelí podle našich babiček.Závaží je hygienické, a samozřejmě omyvatelné. Jezte a žijte zdravě,a podpořte svoji tělesnou imunitu,vlastním kvalitním a chutným kysaným zelím.

  • Díky své výšce,  33cm x30cm i s víkem,se soudek vejde do většiny chladniček.

  • Podporuje tělo proti virům a infekcím
  • Dodává vitalitu a energii
  • Podporuje a nastartuje imunitní systém těla
  • Zlepšuje celkově zdravotní stav a náladu.
  • Výrobek našich Českých keramiků.

  • Bonus: Kvalitní keramická zátěž !!!

  • Výhodná doprava

949,00 Kč
S DPH
999,00 Kč Sleva 50,00 Kč
Počet
Skladem

České keramické soudky o objemu 5litrů, na kvašenou zeleninu.

Jak na zkvašené kysané zelí? Řekneme Vám jak na to.

Vyrobte si vlastní chutné kvašené zelí, je to levný,osvědčený a ůčinný zdroj vitamínů a energie proti nemocem, bakteriim, a infekcím.Řiďme se moudostí našich předků,a používejme tyto jednoduché a přírodní produkty k získání nejen zdraví,ale i duševní rovnováhy a krásy.

Keramický sud na zelí o objemu 5litrů,s kvalitní keramickou zátěží,to vše je potřeba na výrobu chutného kysaného zelí.Kvalitní keramická hmota, vysoká vypalovací teplota,Kvasná zátka,a dvě uši pro snazší manipulaci,by Vás měly přesvědčit o kvalitě a užitečnosti našeho sudu na zelí.

Co je kvasná zátka na kvašáku?

Kvasná zátka ,to je zvýšený a dvojitý okraj na zeláku.Po naplnění soudku zelím po okraj,se do drážky soudku naleje převařená a vychladlá voda,a víčko se zaklopí.Tím dojde ke sterilnímu uzavření soudku,který dáme do místnosti,třeba sklepa,a počkáme,až dojde ke kvasnému procesu.Což je asi 3-až 5 týdnů. Vodu v kvasné zátce zhruba po týdnu vyměníme. Po ukončeném kvašení není dále třeba zátku zalévat vodou,ale víčko pouze přiklopíme.Dbejte na to aby při kvašení byl obsah soudku neustále pod vodou.(vymačkanou šťávou).Proto při nakládání  zelí do sudu, vymačkanou šťávu nevyléváme,ale schováme do ledničky,a pokud by při kvašení ubylo,tak ji dolejeme. Kvasná zátka nám zabrání i  pachům,které kvašení provází.Proto můžete nechat sud na zelí i třeba na chodbě.No a po vykvašení si můžeme dopřávat kvalitního a zdravého vlastního zkvašeného zelí.

Nebojte se a nakládejte zelí pro vlastní zdraví.

Naše tipy:

  • Objem zeláku v litrech,tolik budete potřebovat nakrouhaného zelí v kilech.(Soudek 5 litrů se rovná 5kg nakrouhaného zelí).
  • Koťály,nekrouhejte,ale vyřízněte.
  • Základem chutného zelí je vzdy sůl a kmín.
  • Kombinujte zelí i s další zeleninou,ale i ovocem,křenem,jablky,koprem,Atd.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces.

Postup na kvašení je vlastně pořád stejný, stačí dodržet hlavní zásady a kvašené zelí je doma,“ popisuje Bloger Cuketka.

Zelák vypadá jako keramická nádoba z dob našich babiček, ale je pravdou, že i dnes je možné ho běžně koupit

Určitě nepodceňujte výběr zelí, je potřeba mít co nejčerstvější krouhárenské zelí z podzimní sklizně. Jen toto zelí má totiž správnou strukturu a dostatek šťávy pro zdárné kvašení.

Pak si určitě pohlídejte množství soli a odměřte ho přesně podle hmotnosti zelí. Pokud máte možnost, kysejte větší objem, který pracuje vždy lépe než dávka v malém (i když i ta jde).

Vyrobit kysané zelí do zavařovaček jsme také zkoušeli, lze to také, ale práce s tím je daleko víc než při použití klasického zelňáku.

Dejte si také extra práci a pořádně vyčistěte všechny pracovní nástroje i kvasnou nádobu.

Proti plísni, křísu, nebo zápachu hodně pomáhá i kvašení v nádobě s kvasnou zátkou. „V postupech na kysané zelí to často zapadá a je to podle mě škoda, protože přesně tyhle problémy od kvašení odrazují. Pokud tedy nějakou nádobu s kvasnou zátkou máte, určitě ji použijte,“ vysvětluje Cuketka

1kg zeleniny se rovná cca 1 litr objemu soudku.Soudek 5 litrů cca 5kg zeleniny(zelí.)pozn.výrobce.

Suroviny

1 kg zelí (podzimní, krouhárenské)

20 g soli

Množství soli vždy přepočítejte podle hmotnosti použitého zelí – soli by mělo být zhruba 2 %. Dále můžete přidat kmín, hořčičné semínko, trochu křenu nebo cibuli nakrájenou na tenké plátky.

Postup

1. Zelí očistěte. Odstraňte svrchní listy, rozkrojte napůl a vykrojte košťál. Zelí nakrouhejte na kruhadle nebo na mandolíně.

2. Nakrouhané zelí dejte do velké mísy (nebo jiné nádoby) a přidejte odměřené množství soli. Zelí je poté potřeba pořádně promíchat a podrtit. Menší množství zvládnete ručně, větší množství vezměte tloukem nebo rovnou pošlapejte. Nasolené zelí nechte odležet, dokud nepustí šťávu.

3. Zelí postupně plňte do připravené nádoby na kvašení – zeláku, sklenice s víčkem, nebo nádoby s kvasnou zátkou. Zelí ukládejte ve vrstvách a vždy pořádně upěchujte, co nejvíc to půjde.

4. Poslední vrstvu zelí zatižte a nechte kvasit. Zelí musí být pod hladinou a nesmí být v kontaktu se vzduchem. Při teplotách okolo 15 °C to trvá dva až tři týdny. Při pokojové teplotě zelí kvasí rychleji (ale o to bouřlivěji, tak pozor na přetékající šťávu).

Metody se podle zkušeností liší. Někdo používá velký kámen, ale existují i lidé, kterým se osvědčil sáček naplněný vodou, který se „rozlije“ po celém povrchu udusaného povrchu zelí a dobře ho zatíží po celé ploše. Podle zkušených ani není potřeba zelí zalévat vodou, krouhárenské zelí by po důkladném udusání mělo pustit tolik šťávy, aby vystačila na celou dávku, aby bylo ponořené. Z toho vyplývá, že důkladné udusání, při kterém se pouští šťáva, je jedním z nejdůležitějších kroků.

Zdroj Cuketka.

Proč si vyrábět pickles doma?

Kvašenou zeleninu lze jednoduše koupit v obchodech, ale má to několik háčků. Výběr bývá často omezen na jednodruhové kysané zelí (dlouhokvašená zelenina), které v mnoha případech obsahuje různé konzervanty nebo potenciálně škodlivé potravinářské přísady. Kysané zelí bývá k dostání také ve sterilované nebo pasterizované variantě, kdy výsledný produkt již nemá s čerstvou kvašenou zeleninou prakticky nic společného (neobsahuje živé bakterie). S čerstvým pickles z různých druhů zeleniny se v obchodech setkáte málokdy, spíše jen v prodejnách zdravé výživy. Domácí výroba kvašené zeleniny vám navíc dává možnost individuálně zvolit druh zeleniny i chuť.

Jak na to: domácí kvašená zelenina

Starověcí námořníci předcházeli kvašenou zeleninou kurdějím. Vitaminy udělají dobře i nám.
 

Kvašení patří k nejstaršímu způsobu konzervace potravin. Používalo se původně hlavně tam, kde slunce nebylo natolik silné, aby se potraviny mohly uskladňovat pouhým sušením. Bohužel metoda kvašení zeleniny kvůli určité pracnosti, a hlavně dostupnosti čerstvé zeleniny během celého roku upadá v zapomnění. A to je obrovská škoda.

Domácí pickles snadno a rychle

Veselá zelenina


Řešením pro ty, co nemají sklepy a energii na nakládání velkého sudu zelí, je krátkodobě kvašená zelenina, které se u nás po anglosaském vzoru říká pickles. Je to metoda velmi levná a jednoduchá a probíhá vlastně úplně sama za pomoci přirozeně vzniklých bakterií mléčného kvašení. Kvašení může trvat několik hodin, nebo několik dní. Příprava zabere necelou hodinu a každý týden si můžete udělat jinou kombinaci.

Mléčné kvašení-jak to funguje?


Mléčné kvašení je velmi zdravý způsob zpracování mléka i zeleniny. Nechat zkvasit můžete téměř kteroukoli tužší zeleninu s dostatkem cukru – díky němu se vytvoří kyselina mléčná. Ta spolu s dalšími vytvořenými látkami zeleninu konzervuje a současně jí dává specifickou chuť. Kvašení zlepšuje stravitelnost vláken zeleniny, a hlavně při něm vznikají velmi zdravé látky, které byste v syrové zelenině nenašli.

Zelenina pro zdraví


Pickles obsahují spoustu minerálních látek, a hlavně enzymů, které pomáhají regenerovat buňky. Nadopují vás také probiotiky, která zvyšují obranyschopnost organismu. Posilují zažívací systém, fungují jako prevence zánětů zažívacích orgánů, pomáhají vylučovat toxiny z těla, chrání nás před ekzémy, ale třeba i před nachlazením a chřipkou.

Jak jíst


Kvašená zelenina působí nejvíce, když ji budete jíst často a po menších porcích. Nejlépe jako přílohu k jídlu (hlavně k těžce stravitelným pečeným či smaženým pokrmům) nebo jako součást salátů. Pro zachování léčebného účinku ji tepelně neupravujte.


Prospívá zdraví

Zelí účinně bojuje proti vysokému tlaku. Je totiž bohaté na selen a draslík, díky kterým pomáhá snižovat krevní tlak. Jeho konzumací posílíte svou obranyschopnost, budete méně unavení a zlepší se vaše odolnost vůči stresu. Kromě toho snižuje riziko některých typů rakoviny. Zelné listy obsahují bílkoviny, organické kyseliny i vitamíny (např. C, B6, E, H). Najdeme v něm také hořčík, železo a další látky. Dříve se zelí a jeho šťáva využívala i na nespavost nebo bolest hlavy. Zelné šťávy společně s medem se dají použít při onemocnění dýchacích cest, především pak při zánětu hrtanu či průdušek.

Postup přípravy receptu Domácí nakládané zelí:

Hlávky zelí očistíme, rozkrájíme a vykrojíme košťály. Zelí nakrájíme nebo nakrouháme na středně dlouhé nudličky. Osolíme, okmínujeme a přidáme na kolečka nakrájenou cibuli. Zelí důkladně několikrát promícháme. Je nutné zelí ochutnat, nesmí být mdlé a bez chuti, ale šťavnaté a přiměřeně slané.


Takto upravené a dochucené zelí pěchujeme do zeláku. Jestliže je zelí hodně šťavnaté, může nám zůstávat hodně vody, můžeme vodu odebírat. Po napěchování musí být zelí pod vodou. Nejlepší je zatížit ho třeba talířkem a na něj dát řádně omytou dlažební kostku, aby bylo dobře zatížené.

Pro vylepšení chuti můžete do zelí přidat jedno celé jablko nebo do zelí zamíchat nastrouhaný křen - dle vaší chuti.

Pokud potřebujeme v průběhu kvašení dolévat vodu, tak jedině studenou a převařenou.

7 dní necháme stát zelák v pokojové teplotě, okolní voda začne bublat. Potom už zelák dáme do sklepa a za 3 týdny už můžeme zelí začít jíst.

Kvasná zátka:

To je ten zvýšený okraj hrnce, a tento žlábek se zalévá asi do poloviny převařenou vychladlou vodou,a do toho se víko přiklopí. Udržuje se tím sterilita obsahu.Čas od času ,asi jednou týdně se voda vymění.Ale zalévat zátku vodou po procesu kvašení není až tolik nutné.

0004330050401

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: