Jak udržovat keramiku

Jak udržovat keramiku

Jak na to:

Před prvním použitím formu  umyjeme a necháme formu 10-15 minut na 200 stupňů  vypálit¨Po vychladnutí tradičně vymastíme a vysypeme hrubou  moukou (kokosem atd.) a pečeme.Po upečení pouze vytíráme papírovým ubrouskem.Je-li nutno formu umýt vodou,měly bychom celý proces opakovat! Tj. vypálit! Koncentát saponátu(myčky) Vám formu při mytí dokonale odmastí, a těsto se přilepí. Naše báby saponáty samozřejmě nepoužívaly, pouze formy vytíraly.Myjte jen v krajním případě, když  třeba formu nebudete delší dobu používat.Ale potom znovu vypálit.

Rady Naší báby

Glazura je tenký sklovitý povlak na povrchu keramických výrobků.

Glazura se vyrábí rozemletím příslušných složek na jemný prášek, který se následně smíchá s vodou a takto nanáší na přežahnutý výrobek. Přežahnutý keramický střep (přežah se pálí obvykle v teplotě kolem 850 °C) je porézní a nasákavý a proto při máčení, nástřiku, natírání nebo jiném způsobu nanášení glazury nasaje glazuru na svůj povrch. Při ostrém výpalu (teploty nad 1050 °C) se z glazury odpaří voda a v bodě tání sline v kompaktní sklovitý povrch.

Webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.