Džbánek-mléčenka 1,5l.

Kameninová mléčenka na mléko,smetanu, nebo zákys s šikovnou nalévací hubičkou.Kameninová ručně točená staročeská nádoba s tradiční glazurou.Vraťme se trochu zpět v čase, a vyzkoušejme co znaly už naše babičky.Povíme vám jak.

395,00 Kč
S DPH
Počet
Skladem

Jak vyrobit domácí podmáslí?

Podmáslí můžete poměrně snadno vyrobit i doma v domácích podmínkách. Nejrychlejším způsobem je vmíchání jedné lžíce čerstvé citronové šťávy nebo bílého octa do hrnku plnotučného mléka. Po rozmíchání nechte směs pět až deset minut odtát při pokojové teplotě. Během této doby dojde k tomu, že kyselina mléko lidově řečeno srazí, mléko jakoby zhoustne a objeví se v něm malé hrudky. Pak už stačí jen směs přecedit a domácí podmáslí je hotovo. Takto vyrobené domácí podmáslí můžete skladovat v našem džbánku v ledničce po dobu jednoho až dvou týdnů. Podmáslí můžete nejen pít čerstvé, ale lze ho přidávat také například do těsta na palačinky a lívance, používat ho jako součást marinád na maso, přísadu do bramborové kaše a také k dochucování salátů.

Mléko versus podmáslí 

Pojďme si shrnout některé rozdíly mezi klasickým kravským lékem a podmáslím. Zatímco mléko je čerstvý mléčný výrobek, podmáslí je fermentovaný produkt, který se vytváří kultivací a fermentací mléčných výrobků nebo odfiltrováním kapaliny, která je výsledkem stloukání másla. Z tohoto důvodu se tak oba mléčné produkty liší svou chutí i nutričními hodnotami. Podmáslí je z hlediska chuti sladší a jemnější než mléko a má v porovnání s ním nižší obsah tuku a kalorií a naopak vyšší obsah bílkovin, vitamínů, draslíku a vápníku. Vzhledem k obsahu živých kultur je také pro náš organismus mnohem snáze stravitelnější.

Autor článku

Ivana Šefčíková