Čajová souprava,levandule.

Čajová souprava s motivem levandule,obsahuje čajovou konev na jeden litr a čtyři buclaté hrnky s motivem levandule.Pěkná práce paní keramičky,levandule se jí opravdu povedla.Střep keramiky je dobře slynutý,a glazura je krásně jasná,barvy a motiv levandule zřetelný.Není mnoho keramiků,kteří levanduli takhle ,,dají".

1 190,00 Kč
S DPH
Počet
Dočasně vyprodáno

Levandule patří mezi velmi známé léčivé bylinky. Ideální je levandule jako motiv na hrnku,je barevná a taková prostorově výrazná.Lze ji konzumovat vnitřně a pak účinkuje při bolestech hlavy a závratích, vše ale postupně…

Výskyt: původní domovinou levandule je západní část Středomoří, nicméně postupem času se vlivem člověka rozšířila do dalších oblastí. Dnes se kupříkladu pěstuje na jihu Evropy nebo na severu Afriky.

Popis a účinné látky: tato rostlina je řazena do čeledi hluchavkovitých a může dorůstat do výšky přes 1 metr. Jedná se vlastně o polokeř, jehož lodyhy jsou hustě chlupaté a listy kopinaté. Kvete především od června do května, přičemž květy mají modrou či fialovou barvu. Co se týče účinných látek, zmínit musíme zejména silice, glykosidy a třísloviny.

Užitečné části: používán je především květ, ale také listy.

S čím nám může levandule pomoci?

Levandule patří mezi velmi známé léčivé bylinky. Lze ji konzumovat vnitřně a pak účinkuje při bolestech hlavy a závratích. Levandulový čaj je doporučován při různých psychických komplikacích, tedy např. při nespavosti, nervozitě, stresu nebo depresivních stavech. Určité pozitivní účinky by levandule lékařská měla mít i na trávící ústrojí a částečně také na krevní tlak či menstruační bolesti. Inhalace má potom kladný vliv na nachlazení a rýmu, dopřejte si ji tedy při nemocech jako chřipka, angína, případně při zánětu dutin.

Levanduli lze využívat rovněž zevně. Tak například levandulová vůně dokáže zklidnit, umožňuje tedy relaxaci, ale opět účinkuje i při nespavosti či psychických potížích. Velmi dobře působí také na pokožku, neboť brání množení mikrobů a lze ji vyzkoušet i při problémech, jako jsou ekzémy, záněty či akné. Levandulový olej lze navíc využít rovněž k lepšímu hojení ran, regeneraci svalstva, ale také při revmatických obtížích, a to především ve spojení s masážemi.

Recept na levandulový čaj: zhruba dvě lžičky sušených levandulových květů přelijete horkou vodou a necháte pět minut vyluhovat. Pak už stačí jen scedit a pít.

Další účinky levandule lékařské

Levandule je díky své krásné vůni využívána i v kosmetickém průmyslu. Nálev z této rostliny se může stát voňavým (a léčivým) přídavkem do koupele a vůbec ji můžete doma využít k provonění místností či oblečení v šatní skříni. Ve druhém případě je navíc pozitivní i to, že její aroma nemají na rozdíl od člověka rádi moli. Uplatnění levandule se ovšem týká i kuchyně. Nejen že je někde (především v Americe) součástí provensálského koření, ale její listy lze použít k dochucení připravovaného masa a ryb.

Levandule a její pěstování

Levanduli lékařskou je možné pěstovat ze semen, která zasadíte do truhlíků do hlinitopísčité půdy, a to optimálně před začátkem jara. Ačkoli by měl být substrát vlhký, rostlině příliš vody nevyhovuje. Ke klíčení by mělo dojít cca 10 až 14 dní (někdy i dříve) a až bude rostlina vysoká přes 10 cm, lze ji vysadit i ven. Vyhovují ji přitom slunnější místa, protože celkem dobře snáší sucho. Samozřejmě můžete levanduli pěstovat po celou dobu v květináči, ten by ale měl být minimálně dvakrát širší než samotná rostlina. Jinak příliš prosperovat nebude.

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: