Sud na zelí 10 litrů.Druhá jakost.

Akce týdne

Zboží druhé jakosti nemá vliv na funkčnost.Jedná se o drobné ,spíše estetické vady.

Keramický sud,kvašák, s víkem,o objemu 10 litrů,na výrobu kvalitního fermentovaného zelí.Soudek na kvašené zelí plný vitamínů,to je to,co posílí vaši imunitu.A to přece za trochu té práce přece stojí.Kde není náš soudek se zelím, tam chodí lékař.Vhodné na nakládání zelí,masa na grilování nebo uzení.Objemově je jeden litr zeláku, zhruba jedno kilo zeleniny.Sudy jsou kompletní včetně víka.Jenom omýt a nakládat.

Do sudu máme i závaží:

Sud na zelí-Kamenina-Páleno na 1150 stupňů,dvě uši pro snadnou manipulaci,vodní zámek pro čisté sterilní kvašení, kvalitní kameninové viko.

590,00 Kč
S DPH
Počet
Dočasně vyprodáno

Co je zboží druhé jakosti?

Jedná se o zboží které je nějakým způsobem esteticky poškozeno,a poškození nemá vliv na funkčnost, v tomto případě soudek je plně funkční, a vady jsou patrné pouze při detailním zkoumání.Je nám líto funkční keramiku likvidovat,toto zboží prodáváme rovnou ze skladu a je o něj celkem zájem, a tak jsme se rozhodli nabídnout jej i vám. Opravdu velké poškození končí bez milosti na smetišti.

Váš keramikatým

12 + 1 důvod, proč si připravit domácí fermentovanou zeleninu

  1. Prokazatelně podporuje zdraví a zlepšuje metabolismus.
  2. V obchodě většinou seženete pouze v pasterizované podobě, které usmrtilo probiotické kultury, zničilo enzymy, snížilo obsah vitamínů a dalších prospěšných látek.
  3. Doma si můžete vytvořit mnoho příchutí a ochutit si ji podle vlastních preferencí.
  4. Jde o jeden z mála zdravých způsobů, jak dlouhodobě uchovat živiny a konzervovat zeleninu (vlastní vypěstovanou nebo kupovanou), která by se jinak rychle zkazila.
  5. Jde o způsob, kterým nejen živiny uchováte, ale i zvýšíte a podpoříte jejich lepší vstřebávání.
  6. Je živou stravou, která je k dispozici i v zimě.
  7. Jakmile je hotová, šetří čas. Nevyžaduje další úpravu před konzumací.
  8. Jedná se o snadné jídlo na cesty, které se jen tak nezkazí.
  9. Patří k nejlépe stravitelným jídlům, je stravitelnější než syrová nebo vařená zelenina. Šetří organismu síly na trávení, protože již obsahuje enzymy a je částečně předtrávena bakteriemi.
  10. Dodává do střev příznivé bakterie – aktivní probiotické kultury, které napomáhají detoxikaci, čistí střeva, napomáhají k rozložení živin. Tvoří ze sacharidů kyselinu mléčnou, kterou tělo použije na tvorbu energie. Potlačují škodlivé bakterie a kvasinky. Snižují obsah rostlinných toxinů a dráždivých látek v syrové zelenině (např. kyselinu šťavelovou).
  11. Kvašená zelenina může být pěkný dárek.
  12. Hodí se ke každému jídlu a dá se jíst i samostatně.

A navíc voda z kvašené zeleniny pomáhá při kocovině

Co všechno můžeme fermentovat.(Kvasit)

  • bílé, červené a čínské zelí, červená řepa, růžičková kapusta, okurka, ředkvička a ředkev, cibule, česnek, mrkev, květák, brokolice, celer, kapusta, paprika, pórek, řeřicha, špenát, listy hořčice, petržel, tykev, křen
  • jablko, citron, limetka, ananas
  • mořské řasy
  • kopřiva, lopuch, pampeliška, medvědí česnek

 Co se děje během fermentace

Probiotické kultury rozkládají přirozené sacharidy v zelenině na organické kyseliny – kyselina mléčná, kyselina octová a kyselina propionová.

Při fermentaci vzniká oxid uhličitý, malé množství alkoholu a reakcí alkoholu s kyselinami vznikají aromatické estery.

V zelenině klesá pH, tím se zelenina konzervuje a chrání před zkažením, protože se vytváří prostředí nepříznivé pro nežádoucí mikroorganismy.

Experimentujte

Můžete zkoušet různé verze kvašeného zelí a hlavně využít to, co máte doma.  Tímto zpracujete i ty kousky zeleniny, které už jsou trošku povadlejší a na jídlo vás nelákají. Jen pozor, nikdy na fermentaci nepoužívejte plesnivou zeleninu. Plísní by se mohl proces kvašení zastavit a zelenina by mohla zahnít.

K zelí můžete přidat třeba mrkev, červenou řepu, česnek, ředkve nebo ředkvičky, kedlubnu, pórek, dýně, jablka a jiné. Získáte tím nepřeberné druhy kvašené zeleniny.

Eva Knoblová

Kysané zelí

Pošlete Nám svůj recept!!

 

1 kg strouhaného zelí, 2 dkg soli, 2 dkg nakrájené cibule, 1 dkg cukru, kmín a celý pepř. Na 10 kg zelí 10 cm strouhaného křenu.

Postup

Zelí očistíme, vykrájíme košťály a nakrájíme, necháme několik velkých listů. Ve větší nádobě smícháme ingredience a počkáme, až zelí samo pustí šťávu. Na dno kameninového hrnce dáme pár větších listů a po hrstech dáváme zelí, šťávu při tom vymačkáváme – necháme. Mezi zelí můžeme dát i několik drobných navinulých jablek – obojí je ještě lepší. Když všechno zelí spotřebujeme dáme opět nahoru pár velkých listí, zalijeme šťávou tak, aby bylo potopené, přikryjeme víkem a zatížíme – buď prkénka a kámen, nebo velký igeletový sáček naplněný vodou. Přikryjeme. Necháme v teple, dokud trvá prudké kvašení, pak do studena. Při odbírání vždy vypereme látku a případně zelí omyjeme. Vydrží – pokud je dříve nesníme – až do léta.
Poznámka: zbylou šťávu můžeme uchovat asi týden v ledničce, někdy je třeba dolít.

10 kg bílého zelí (krouhaného)
1/2 kg cibule (na kolečka)
2 červené kapie
3 mrkve
10 dkg křenu (strouhaného)
svazek kopru (posekaného)
4 jablka (kyselá, na osminky)
1/2 sáčku Deka
1/2 sáčku celého kmínu
10 dkg soli
4 bobkové listy (nalámané)
5 kuliček nového koření (rozdrcených)

Postup přípravy receptu

  1. Zelí dáme do dostatečně velké nádoby, ve které vše budeme míchat.

  2. Mrkev nastrouháme na hrubo, křen na jemno a papriku na slabé proužky. Vše, včetně koření, jablek, kopru a cibule přidáme k zelí a dobře promícháme.

  3. Nakonec postupně plníme do vhodné velké nádoby ( soudku apod. ) a řádně mačkáme, aby zelí pustilo co nejvíce šťávy. Zatížíme.

  4. Necháme kvasit asi 4-6 týdnů v teplejší tmavé místnosti.

Poznámka

Toto zelí je vynikající jako salát, zdravé, plné vitamínu C. Ještě mimo to nakládám zvlášť klasicky 20 kg zelí - pouze kmín, cibule, sůl a koprové semínko - , které pak používám k vaření. Domácí je domácí :-)

Top recepty.


Vhodné jsou všechny sudy na zelí od 5 litrů do 30litrů!

0004330100401
2020-07-30

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: