• Sleva!

Forma beránka.

S tradicí do budoucnosti....

Dvojdílná forma beránka.Keramická,tradiční,kvalitní forma na pečení velikonočního beránka.Končí zima,a my konečně,na oslavu příchodu jara,a křesťanských svátků můžeme upéci velikonočního beránka. Naše originální keramická forma je vhodná do elektrické nebo plynové trouby.Ale nevadí jí ani trouba kachlových kamen. Tato retro forma snese i myčku.Nebojte se a pečte v keramických formach.Pečení v keramice je radost a česká tradice.A radujte se, a o velikonocích zvláště, konečně konečně bude teplo.

Více beránků ZDE

Rada na bezproblémové vyklopení beránka z formy:

480,00 Kč
S DPH
Počet
Skladem

 

Security policy

 

Delivery policy

 

Return policy

Naše báby neměly myčky, a keramické formy pouze vytřely a uschovaly.A to byl hlavní důvod proč jim šly dobře vyklopit.Protože umytím formy koncentrátem mycího prostředku se smaže olejový film který ji chrání.Avšak doporučujeme pokud ji přesto umyjete saponátem,nebo před prvním pečením umytou formu vložit do trouby ohřáté na 200stupňů a nechat ji tam deset minut vypálit.Zlikviduje se koncentrát saponátu a obsah jde dobře vyklopit.Po vychladnutí formy ji vymažte,vysypte moukou nebo kokosem,a normálně s ní pracujte.Výsledek Vás určitě překvapí.
Recept na našeho beránka:
6 vajíček
400 g moučkového cukru
2 vanilkové cukry
8 lžic horké vody
200 g mletých vlašských ořechů
300 g polohrubé mouky
2 lžičky prášku do pečiva
tuk na vymazání
mouku na vysypání formy

Postup přípravy receptu

 1. Žloutky, cukr a vanilkový cukr ušleháme do pěny, postupně vmícháme horkou vodu a ořechy. Vše dobře promícháme. Ušleháme tuhý sníh a lehce ho vmícháme do těsta.

 2. Nakonec do hmoty přidáme mouku a prášek do pečiva, těsto nalijeme do dobře vymazané a vysypané formy na beránka. Pečeme v předehřáté troubě na 180°C asi 40 minut.

 3. Vyklopíme, necháme vychladnout a pocukrujeme nebo polijeme polevou a ozdobíme mašlí.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Další dobrý recept:

Suroviny

120 g másla
4 vejce
200 g cukru krupice
1 vanilkový cukr
200 ml mléka
300 g polohrubé mouky
1 prášek do pečiva

Postup přípravy receptu

 1. Tuk, žloutky a cukry utřeme do pěny. Postupně přidáváme vlažné mléko a mouku smíchanou s práškem do pečiva. Zakapeme šťávou z citronu a nakonec pomalu vmícháme sníh z bílků.

 2. Vymažeme formu, vysypeme hrubou moukou a pečeme v předehřáté troubě asi 1/2 až 3/4 Hodiny.

 3. Necháme vychladnout a vyklopíme.Ozdobíme podle svých představ.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Velikonoce netradičně – recept na velikonočního beránka s příchutí Baileys Original

Baileys Original je skvostné pití pro dámy. Nemusí být jen tekutém stavu, přidejte ho do těsta a upečete si úžasného velikonočního beránka.

Ingredience na velikonočního beránka

 • 300 g polohrubé mouky
 • 2 lžíce horké vody
 • 1,5 dcl smetany ke šlehání (30 %)
 • 1 dcl Baileys Original
 • 4 větší vejce
 • 1 balíček kypřícího prášku
 • 180 g třtinového cukru
 • špetka soli
 • máslo a strouhanka/hrubá mouka na vymazání a vysypání formy

POSTUP:

 1. Formu na beránka nejdříve důkladně vymažte máslem, vysypte strouhankou (popřípadě hrubou moukou) a předehřejte troubu na 170 °C.
 2. Vejce si rozklepněte a oddělte bílky od žloutků.
 3. Žloutky dejte do mísy, přidejte horkou vodu, třtinový cukr a vše vyšlehejte do pěny.
 4. Vmíchejte Baileys, smetanu a po chvilce mouku se solí a práškem do pečiva.
 5. Nakonec opatrně vmíchejte vyšlehaný sníh z bílků, těsto vlijte do formy a přiklopte druhým dílem. Pečte 45 minut.

Tip:

Do těsta můžete přidat oříšky, kandované ovoce nebo rozinky namáčené v Amarettu. A když si nalijete ještě trošku likéru a beránka ochutnáte, bude to veliká velikonoční pohoda.

----------------------------------------------------------------------------

Dietní beránek

Velikonoce jsme si zvykli slavit hodováním u bohaté tabule plné vajec, tuků a sladkého pečiva.  Mazance a velikonoční beránek nesmí na takové tabuli chybět. Jak to ale udělat, když chcete mít i o velikonoce kontrolu nad tím, co jíte?

Mám pro vás netradiční, ale výborný recept na velikonočního beránka. Nebudete ani potřebovat váhu, stačí sklenička nebo hrneček.

Budete potřebovat:

 • 2 hrnky jemně nastrouhané cukety
 • 3 vejce
 • ¾ hrnku cukru – použijte hnědý, nerafinovaný. Část cukru můžete nahradit medem.
 • ¾ šálku kvalitního oleje
 • 3 šálky polohrubé mouky – část můžete nahradit celozrnnou nebo špaldovou moukou
 • Špetka soli
 • Sekané mandle
 • Sušené ovoce – co vám chutná
 • Vanilka, nebo vanilkové aroma
 • 1 lžička prášku do pečiva

Postup:

Nejdříve nastrouhejte na jemném struhadle oloupanou cuketu. Plné 2 hrnky. Do mísy dejte cuketu i se šťávou, kterou pustila, klepněte vejce, přidejte olej, cukr, případně i med a rozmíchejte. Pak přidejte mouku, prášek do pečiva,  špetku soli, sekané mandle, nakrájené sušené ovoce podle vlastní chuti a můžete přidat i semínka z vanilky. Vše promíchejte, až vznikne hladké těsto. Přelijte ho do formy na beránka, kterou jste vymazali máslem a vysypali moukou. Pokud použijete silikonovou formu, vymazávat nemusíte. Pečte v troubě vyhřáté na 170 st.C asi 45 minut. Záleží na velikosti formy.

Upečeného beránka můžete lehce pocukrovat nebo poprášit kakaem a ozdobit mašličkou. Očička udělejte z hrozinek, mandlí nebo kousku sušeného ovoce. A máte hotovo.

Letos raději nekupujte velikonočního beránka v obchodě. Je plný cukru a tuků a to by vaší postavě určitě neprospělo. Upéct beránka podle receptu, který jsem vám napsala je jednoduché a navíc mnohem zdravější. Těsto obsahuje cuketu a ta mu dodá vláhu, vlákninu a minerální látky.

Přeji vám dobrou chuť a užijte si krásné velikonoční svátky.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ať už patříte mezi věřící nebo ateisty, upéct na Velikonoce beránka je dnes již tradicí. Symbol beránka se během staletí trvale usadil v povědomí národů jako symbol Velikonoc. Proč právě beránek, když základním symbolem křesťanství byla ryba? Před ustanovením křesťanství jako oficiálního náboženství se rituálně obětovalo kromě beranů a ovcí také mnoho jiných zvířat, tak proč právě beránek postupuje za lidstvo krutou oběť na kříži? Beránek patří k nejtypičtějším symbolům Velikonoc, a to jak ve křesťanském, tak i v židovském pojetí. V židovském pojetí představoval beránek především oběť, jejíž krví natřeli Izraelité dveře svých obydlí, což mělo ochránit jejich prvorozené před desátou egyptskou ranou. Co to je? Mojžíš faraonovi slíbil, že už za ním nepřijde. Než ale odešel, řekl mu: „O půlnoci umře každý prvorozený syn v Egyptě, od syna faraona až po syna obyčejného otroka.“
Jehova vzkázal Izraelitům, aby si připravili zvláštní jídlo. Řekl jim: „Zabijte ročního beránka nebo kozlíka a dejte trochu jeho krve na rám dveří svého domu. Upečte maso a snězte ho s nekvašeným chlebem. Mějte obuté sandály a buďte oblečení na cestu, abyste mohli okamžitě vyrazit. Tuhle noc vás osvobodím.“ Izraelité se rozdělili do rodin a kmenů a za úplňku vyšli z Egypta. Bylo jich 600 000 mužů a spousta žen a dětí. Šlo s nimi taky hodně dalších lidí, kteří chtěli uctívat Jehovu. Izraelité byli konečně svobodní!
Aby si připomínali, jak je Jehova osvobodil, jedli to zvláštní jídlo každý rok. Začalo se mu říkat Pesach. Poté se beránek stal obětní připomínkou památky vyvedení židovského národa z egyptského otroctví.
V křesťanství symbolizuje beránek památku Ježíše Krista, „Beránka Božího“, který byl obětován na kříži, což se projevilo i v jeho zobrazování. „Zmrtvýchvstalý Kristus byl symbolizován beránkem s vítěznou korouhví. Stejný význam měl i bílý praporec s červeným křížem. Beránka doplňovaly na znamení mučednictví palmové ratolesti nebo řecká písmena alfa a omega, symbolizující život věčný.“ Beránek se tak stal symbolem čistoty, nevinnosti a v náboženském pojetí i poslušnosti vůči Bohu. Původně byl beránek pečeným masitým svátečním pokrmem, což souviselo s jinými podmínkami, především s větším důrazem na chov a zemědělství. Postupem času docházelo ke změnám, kdy „stáda ovcí a koz na vesnicích vystřídaly výnosnější chovy krav
a prasat“, a také k rozvoji v průmyslu, což způsobilo nahrazení tohoto pokrmu
z pečeného beránka za beránka připravovaného z kynutého nebo piškotového těsta. Jeho dominanci na svátečním velikonočním stole to však nezměnilo.Beránek je od doby Ježíše symbol pro jeho následovníky. Je označením vyjadřujícím, že jde o lidi, kteří znají hlas svého Pána, jdou za ním, ať jde kamkoliv a jsou v případě potřeby připraveni se obětovat. Přitom mají i potřebné vůdcovské schopnosti. Ježíš byl v tomto ohledu první člověk s touto rolí. Ale nebyl jediný. Beránek se tak stal prostředkem a symbolem záchrany. Beránek však v roli oběti za život lidí vystupuje ještě mnohem dříve.
Zdroj VAVŘINOVÁ, V. Malá encyklopedie Velikonoc, s. 206-207, ADAM, Adolf. Liturgický rok. Historický vývoj a současná praxe. Praha : Vyšehrad, 1997

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: