betlém ve džbánu.

Tradiční betlém,ježíšek pana Maria sv.jozef, telátko,ovečky ve vyříznutém džbánku,na jednu-dvě čajové svíčky.Takže betlém svítí přirozeným mihotavým světlem svíček.Betlém ve džbánku lze umístit kamkoli v bytě.Keramický majstrštyk,jednoho z našich nejlepších českých keramiků a jeho ženy.

950,00 Kč
S DPH
Počet
Skladem

Historie Betlémů

Podle legendy vůbec první Betlém postavil v italské Umbrii roce 1223 František z Assisi. Ten, jakožto pastor ztvárnil jesličky s Ježíškem, oslíkem a volem. Malý Ježíšek se objevil až v průběhu mše. Jenomže tento příběh o jesličkách v jeskyni Greccio není bohužel nikterak doložen. Tak odkud se zde vzala tato tradice?

O tom, že byl Ježíšek v jesličkách, se píše v evangeliu Lukáše a Matouše. Skutečnou vánoční tradicí se jesličky staly až v 16. století. Kdy se betlémy začaly tradičně stavět v kostelech, cechovních a řemeslných domech a maloobchodech.  Stavěly se v životní velikosti, figury byly krásně vymalované a oblečené do nádherného roucha.

V polovině 18. století se betlémy přestěhovaly do běžných domácností, kde rychle vzrůstaly na oblibě. Bohužel Josef II. si myslel, že je to nedůstojné, a proto je v roce 1784 zakázal. Jenže lidé si jesličky již natolik zamilovali, že to Josef II. po čase vzdal.

Betlémy v Česku

Obliba jesliček byla vysoká, ale nejraději je měli nejchudší rodiny na horách a v podhůří. V Čechách byla takovou typickou oblastí – východ Čech a okolí Liberce, Chrastava a třeba také Frýdlantsko.

Původně lidé ve svých domech stavěli velké jesle, ale s postupem času se betlémy zmenšovaly a vyráběly se z různých materiálů.  K výrobě se užíval vosk, kosti, dřevo, látka, kukuřičné šustí, těsto, papír a další obvyklé materiály z daného regionu.

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: