Forma na lívance,lívanečník

Tak opravdu nevím, kam zařadit lívanečník, určitě do kuchyně,ale forma to asi není.Lívanečník, je opravdu hodně velký,plně funkční,ale raději to napíšu hned teď.Je pouze na kachlová kamna,někam do chalupy,anebo pouze jako dekorace.Nesmí se používat na elekriku,nebo na plyn.. Je funční,naše báby na něm normálně pekly,ale musí se zahřívat rovnoměrně,a to splňuje pouze sporák s plotnou.Ale je parádní.....

760,00 Kč
S DPH
Počet
Dočasně vyprodáno

Lívanec je kynutý druh moučníku, podobný palačince, který je vyráběn smažením z mouky, mléka, jogurtu, prášku do pečiva, vajec, případně i jiných přísad a který je populární zejména v českých zemích. Má podobu tenké placky. Pojídá se obvykle plněný (tedy z jedné strany namazaný a pak zarolovaný nebo složený), nejčastěji nasladko. Receptů je celá řada. Existují i lívance v prášku. Dělají se i menší nesladké lívanečky jako příloha k jiným jídlům. Ke smažení se používají pánve (lívanečníky) různých velikostí.

Z osmažených zbytků nenamazaných lívanců a vajec se dělávaly vaječníky.

Slovo lívanec je odvozeno od slovesa lít, jelikož se jedná o moučník z litého těsta.[2] Slovo se rozšířilo i do rakouské a bavorské němčiny jako Liwanzen, typicky ve spojení böhmische Liwanzen (tj. české lívance).

Aktuální počasí přeje lesním borůvkám a malinám. Do redakce nám napsala paní Jarmila z Morávky v Beskydech, která se podělila o recept na tradiční beskydské lívance s lesním ovocem. Dříve, než se pustíme do samotného receptu, představíme, co se skrývá za slovem lívanec, a jak se moučník podobá americkým pancakes.

Lívance jsou tradičním českým moučníkem. Jejich historie sahá přinejmenším do Rakouska-Uherska. Přesný a ověřitelný původ ale není zcela známý. Původ slova lívanec pramení od slova lít, neboť moučník se připravuje z litého těsta. Tento název se rozšířil i do němčiny, ve které se užívá spojení böhmische Liwanzen, neboli český lívanec.

Jistou obdobu nalezneme také v amerických či kanadských pancakes, které představují malé lívanečky vrstvené na sobě a zalité javorovým sirupem. S velkou pravděpodobností za americkými lívanci stojí Evropané, kteří se do USA a Kanady přestěhovali.

My však zůstaneme v naší rodné krajině, obklopené horskými hřebeny, ve kterých nalezneme výtečné lesní ovoce. „Beskydské lívanečky jsou v naší rodině oblíbené po celé generace. Mají je rádi velcí i malí šohajové,“ píše paní Jarmila, která dodává: „Recept je zároveň jednoduchý a hodí se i k přípravě během nečekaných návštěv.“ Inspirujte se přípravou beskydských lívanců.

Beskydské lívance s borůvkami a malinami

Ingredience:

Na lívance: 250 g hladké mouky, 3 lžíce cukru, 20 g vanilkového cukru, 25 g droždí, 1 vejce, 300 ml mléka, sůl, olej na smažení
Ovocná směs: 200 g borůvek, 200g malin, 30 g cukru krupice, lžičku skořice
Dozdobení: šlehačka ke šlehání, lístky máty, moučkový cukr

Postup:

Nejdříve zaděláme na rychlý kvásek. V míse do zřídnutí rozetřeme droždí s třemi lžícemi cukru. Jakmile směs zřídne, přidáme teplé mléko, vejce, mouku, vanilkový cukr a špetku soli. Vše důkladně promícháme, přikryjeme utěrkou a necháme přibližně třicet minut kynout.

Mezitím si připravíme teplé ovoce. Do kastrůlku dáme borůvky a maliny, zasypeme cukrem, skořicí a celou směs necháme prohřát a zkaramelizovat.

Po vykynutí těsta smažíme lívance na oleji. Na hotové lívance dáme teplé borůvky a dozdobit můžeme kopečkem šlehačky a lístkem máty. Pro větší efekt vše zaprášíme moučkovým cukrem.

Přejeme dobrou chuť! Za recept děkujeme paní Jarmile z Beskyd.

 

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: