Soudek Na zelí asi 2.5l

 Soudek Na zelí asi 2.5l. To je asi 2,5 kg kysaného zelí.Pokud se Vám povede mít tenhle soudek plný,tak máte o zdraví postaráno. Ostatně kameninová nádoba je díky specifickým vlastnostem,jako stálost vnitřního prostředí,nenasákavost nádoby a v neposlední řadě i velmi estetickému tvaru z ní dělá favorita kvašení Vašeho zelí.

440,00 Kč
S DPH
Počet
Dočasně vyprodáno


Recepty na nakládání zelí: kysané, sterilované a jiné

Odjakživa člověk kvasil zelí, aby měl na zimu posilu proti únavě. Vitaminy C, B, bakterie mléčného kvašení a minerály zvyšují imunitu, odolnost proti stresu i tvorbu hormonů. Naložte zelí podle čtenářských receptů.

Zelí kysané

Zelí očistíme, rozčtvrtíme, zbavíme košťálu, zvážíme a na krouhadle nakrouháme do vany, posypeme příslušným množstvím přísad (viz níže), lehce promícháme a postupně plníme do kameninových nádob (soudků), které se běžně prodávají v obchodech s domácími potřebami. Zelí můžeme dát i do větších sklenic.

Při plnění krouhanku dusáme ručně tloukem, nebo ji ve větších kameninách sešlapáváme, abychom vytěsnili vzduch. Při dusání a sešlapávání se uvolňuje buněčná šťáva, kterou podle potřeby ubíráme, ale tak, aby naložené zelí bylo stále zatopeno.

Při nakládání má mít zelí teplotu asi 20 °C a po dobu kvašení, která trvá 4–6 týdnů, teplotu 12–15 °C.

Po dobu kvašení kontrolujeme, aby zelí bylo stále pod vodou. Není-li, dolijeme je 2% solným roztokem (svaříme 20 g soli na 1 l vody a necháme vychladnout).

 

nakládané zelí

Zelí naložené narychlo

Do hrnce nastrouháme tři hlávky zelí, zalijeme je horkou vodou a necháme přejít varem. Zelí na sítku prolijeme studenou vodou, až vychladne, promícháme je se solí. Na 1 kg zelí dáme 100 g soli a špetku kmínu.

Zelí natlačíme do kameninového hrnce, zatěžkáme, přikryjeme plátnem a na teplém místě je necháme kvasit. Zelí je už za 8–10 dní velmi dobré, ale dlouho nevydrží, proto nakládáme jen menší dávku.

zelí

Zelí s kapiemi

Očištěné hlávkové zelí pokrájíme na větší kusy, přelijeme je vroucí vodou a necháme chvíli stát. Scezené dáme do sklenic, proložíme očištěnými červenými kapiemi, zalijeme nálevem z Deka, sklenice upevníme víčky a sterilujeme 25 minut při 85 °C.

Čalamáda

Potřebujeme

  • 4 kg zelí
  • 1 kg paprik
  • 1/2 kg mrkve
  • 1/2 kg cibule
  • 1/2 l octa
  • 4 dl oleje
  • 300 g cukru
  • 1 Deko

Jak na to

Zeleninu nakrájíme, vše dobře promícháme a necháme 24 hodin uležet. Pak plníme do sklenic a sterilujeme 20 minut při 85 °C.

Řepa se zelím

Nahrubo nastrouháme 2,5 kg uvařené řepy, nastrouháme a smícháme 2,5 kg bílého nebo i červeného zelí a 0,5 kg cibule, přidáme kmín.

Svaříme 1,5 l vody, 0,5 l octa a 450 g cukru, nalijeme na směs a 10 minut vaříme, plníme do skleniček a sterilujeme asi 5 minut, aby chytla víčka.

Ludmila Uhrová, Třebíč

Pro Receptář.

Uložit

Uložit

Uložit

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.