Sádlák modrý 2 litry červený kanafas

Nové

Proč používat pokličku.Pokud potřebujeme,aby třeba sušená zelenina, nebo houby ,,Dýchaly" tak použíjeme kanafas, nebo podobnou látku.My dodáváme k sádláku,pravý chodský kanafas.kdysi to u nás na chodsku bylo v každé chalupě.Kanafas, provázek,nebo kousek gumy,na hrnci a nadělaly naše báby na chalupě, s tím parády......Taky tam bylo ůtulno a vonělo to......

Více informací

Tento produkt již není na skladě


280Kč

Více informací

Co je to kanafas......

Pojmenování kanafas se odvozuje od latinského "canabis" - konopí - neboť to byl velmi dobrý pevný textilní materiál. Později v 16. století se vyskytuje v písemných zprávách výraz "kanevač", "kanebáč" nebo "kanawas" už i s upřesněním "vzorovaná lněná látka". Výroba plátna pro vlastní spotřebu byla v Českých zemích běžná v každé rodině již v době velkomoravské říše - svědčí o tom archeologické nálezy kamenných závaží používaných na vertikálních stavech.Další staletí tkali látky pro vlastní spotřebu jak muži, tak ženy už na horizontálních stavech. Za Karla IV. byli ve spisech jmenováni nejen pláteníci, ale i specialisté, např. šlojířníci - tkalci jemných látek a závojů. Od 14. a 15. století byli v městech organizováni tkalci v ceších. "Vesnické i městské ženy byly ještě v 16. století stálými konkurentkami tkalců, tkajíce pro sebe trouby (role) plátna samy. Výroba těchto žen pro potřeby vlastní rodiny bránila vzrůstu cechovních pláteníků ve městech právě tak jako značný počet venkovských řemeslníků pracujících v horách, kteří tkali pro manufaktury."

Štučky bílého, modře nebo červeně pruhovaného plátna byly již 16. století odkazovány v testamentech s doslovným zněním: "s pruhováním tureckou přízí červeně". Z pruhovaných i kostkovaných pláten se již od středověku šily nejen povlaky peřin, ale i ženské sukně a zástěry, mužské vesty; a na gotických obrazech, plastikách a iluminacích pergamenových kodexů jsou zachyceny pruhované ubrusy a roušky na hlavách žen.V hospodářství se užívalo také pruhovaných látek - např. na pytlích, v nichž se vozilo obilí, měla každá rodina jiný pruh (pruh=jmenovka). A sláma v postelích se každým rokem plnila do pruhovaných slamníků.V době Marie Terezie byly Čechy velkou textilní výrobnou, rozmohlo se tkalcovství manufakturní. Avšak vlivem evropské konkurence začaly manufaktury své provozy uzavírat a v 19. století začali nezaměstnaní tkalci tkát pro místní spotřebu vesnických obyvatel. Z doma upředeného lnu (na osnovu) a koupeného bavlněného útku tkali pevné látky na sukně, zástěry a ložní prádlo. Protože ženy-objednavatelky byly náročné na vzory nově pořizovaných látek, snažili se tkalci vymýšlet nové a nové kombinace barev, pruhů i kostek. Lidové rčení "hup do kanafasu" nebo popěvek "proto jsem si kanafasu koupila, abych se Ti můj Jeníčku líbila", svědčí o jeho rozšíření. Kanafasy se zařadily také do lidových krojů a díky výtvarnému nadání tkalců se nám uchovaly desítky - stovky vzorů. Na vzory, které se zachovaly v rámci etnografických sbírek, mohly navázat návrhářky ÚLUV. 

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 dalších produktů ve stejné kategorii: