Nádoba na kvašení zeleniny 1,5 litru. Těžítko. (B)

 Přírodní kamenina na kvašení.Žijte zdravě-vitamínů, na posílení imunity, a vlastní vitality není nikdy dost.A jak si to v kvasné nádobě zkvasíte, takové to máte.Víte,co jíte a za trochu té námahy kvašení pickles určitě stojí.Dodáváme i s bukovým pístem a gumou.Zkrátka kompletní fermentační nádobu na nakládání zeleniny. Stačí jenom vypláchnout a začít nakládat. Česká kamenina. Snese myčku. Pokud Vám nespadne a nerozbijete kvašák ,je tahle kvasná nádoba na věky.Jo, a hrnec je komletní,i s bukovou tyčkou.Jenom naložit......

Sleva měsíce.

Nádoba na výrobu pickles,kompletní sada na kvašení zeleniny s víkem,těžítkem a gumou.Přírodní keramický kvašák na zelí,na výrobu kvašené zeleniny.Podpořte svoji zdravotní imunitu.Dodejte si životní energii a žijte zdravě.

Více pickles zde:


690,00 Kč
S DPH
Počet
Skladem

Největší chyby při nakládání do kvašáku!

Snažte se zeleninu nakrouhat na co nejtenčí proužky.Ale ůplně nejdůležitější je natlačit co největší silou zeleninu do kvašáku.Má to dva důvody:  Polámete tvrdé části zeleniny,ale hlavně vytlačíte vzduch ze zeleniny,a zelenina bez vzduchu nehnije,ale opravdu kvasí. Nebojte se a tlačte do nádoby co největší silou.Chce to trpělivost,a nebát se zatlačit,až nakládaná zelenina lehce pustí šťávu. A pak zatížit a dále podle receptu.

Proč konzervovat zeleninu kvašením?

Naši předkové využívali metodu kvašení neboli fermentace v první řadě k uchování zeleniny přes zimu. Je to totiž metoda poměrně rychlá a levná. Příprava vám zabere ani ne hodinu a pak už se zelenina prokvasí prakticky sama za pomoci přirozeně vzniklých bakterií mléčného kvašení.

Naše babičky ale tehdy možná vůbec netušily, že zároveň vynalezly dokonalý elixír zdraví. Kvašená zelenina pomáhá zejména vybudovat a udržovat zdravou střevní mikroflóru, kterou potřebujeme pro správné trávení. Kromě toho jsou pickles bohaté na minerály, vitamíny, enzymy a probiotika, zvyšují imunitu, pomáhají vylučovat toxiny z těla, bojovat proti únavě, snižovat vysoký tlak a tak dále. Přes zimu je tedy kvašená zelenina více než důstojnou náhradou zeleniny čerstvé

Jakou zeleninu můžete kvasit?

˶Protože během kvašení zelenina mírně měkne, doporučuji volit tvrdší druhy a ideálně takové, které obsahují dostatek cukru, díky kterému se tvoří kyselina mléčná. Ideální je zelí, mrkev, cibule, červená řepa, květák, brokolice, kedlubna, ředkvičky a samozřejmě okurky. Výhodou je, že si klidně každý týden můžete zakvasit jinou kombinaci, takže se vám pickles jen tak neomrzí.

Na jeden kilogram zeleniny si připravte 15–20 gramů mořské soli, trochu kmínu, vhodnou nádobu na kvašení a něco na zatížení. Hodí se sklo nebo keramika. Pokud nemáte speciální kvašák, hodí se například velká zavařovací sklenice se širokým hrdlem. Všechny použité nádoby a zátěže před kvašením vyvařte nebo jinak vysterilizujte, aby zeleninu nemohly napadnout jiné bakterie než ty mléčného kvašení.

Zeleninu nakrájejte nebo nastrouhejte najemno (čím jemnější, tím rychleji kvasí), promíchejte se solí a kmínem a směs důkladně propracujte rukama, až pustí šťávu. Poté zeleninu napěchujte silou do připravené nádoby a zatižte ji. ˶Je nezbytné, aby byla zelenina celou dobu kvašení úplně ponořená ve své šťávě a nedostával se k ní vzduch.. Poté ji zakryjte ideálně kvasnou zátkou, pokud máte, nebo nezašroubovaným víčkem, aby mohl ze sklenice unikat kvašením vznikající plyn, ale pickles se nekontaminovaly vzduchem. Šťávy bude kvašením neustále přibývat, takže doporučuju sklenici postavit třeba do mísy, abyste nemuseli přetékající šťávu případně vytírat, pokud máte nádobu plnější.

Takto napěchovanou a zatíženou nechte zeleninu kvasit asi 3 až 5 dní při pokojové teplotě. Když už je v zelenině hodně šťávy, můžete ji přendat do menších sklenic, dobře uzavřít a uchovat v chladničce nebo ve studeném sklepě klidně celou zimu

V jakých jídlech využijete pickles?

Pro naše zdraví je nejúčinnější dopřávat si pickles klidně každý den, ale po menších porcích. Určitě není potřeba se jimi přejídat. Jak ale zeleninu povýšenou fermentací zapojit do moderní gastronomie?

˶Aktuálním hitem je používat pickles do hamburgerů a hot dogů. Tyto pokrmy totiž skvěle povýší díky osvěžující nakyslé chuti a křupavosti. Tradičně se kvašená zelenina používá třeba do salátů místo citronu nebo octa, vaše originální kombinace zeleniny ale určitě obstojí všude tam, kde jindy přikusujete kyselou okurku nebo kysané zelí. Fantazii a chutím se v případě pickles meze nekladou, a někdo dokonce zdravotní účinky posiluje popíjením samotné kvašené šťávy.

Mléčně kvašená zelenina

Mléčně kvašená zelenina (pickles) - výroba, recept

Mléčně kvašená zelenina se připravuje podobně jako kysané zelí, ale není to v žádném případě to samé. Mléčné kvašení zeleniny vám přinese mnoho pozitivního do života. Kromě exkluzivní dobroty, jsou to především vitamíny, minerály, enzymy a laktobacily pro mikroflóru střev. Neexistuje lepší zdroj laktobacilů, než je mléčně kvašená zelenina. Kvasit můžete v podstatě veškerou zeleninu.Nejčastěji se vyrábí mléčně kvašenou zeleninu ze zelí, cibule, mrkve, červené řepy, vyzkoušejte cokoli.Podstatou u výroby mléčně kvašené zeleniny je působení tří elementů. Jsou to sůl, tlak a čas.

Recept na mléčně kvašené zelí.

Najemno nastrouhejte zelí. Dbejte na hygienu při výrobě. Umyté ruce, čisté nádobí, nejlépe prolité vařící vodou. Čistoty rukou dosáhnete asi nejlépe nasazením sterilních rukavic, nebo nového mikrotenového sáčku na ruce. Nejde o  to, že byste se štítili nastrouhané zeleniny, ale o to, abyste nezanesli do zelí bakterie, které nechcete, a zelí by se zkazilo.

 Nastrouhejte čisté zelí do mísy, zvažte si ho a přidejte 2% mořské soli. (někdo dává 1,5% soli) Sůl zamíchejte do najemno nastrouhaného zelí, nebo jiné zeleniny a rukama promíchejte a pomačkejte. Z vyrobené směsi zelí a soli za chvíli začne téct voda.

Připravte si naši nádobu na kvašení. Jde o keramický hrnec s pokličkou, která je děravá a uvnitř hrnce je ještě jedna menší ,,poklička“ sloužící vám jako píst. Dírkou v poklici můžete prostrčit dřevěnou tyčku a stlačit píst na vrchu namačkaného zelí pomocí gumičky.

Některé typy našich kvasných hrnců mají dokonce kvasnou zátku která se zalévá vodou. Tak vytvoříte podmínky pro výrobu mléčně kvašené zeleniny.

Nastrouhané zelí, smíchané s 2% soli, hygienicky pomačkané nastrkejte do nádoby ke kvašení a stlačte pístem. Nemusíte moc tlačit, ale ani málo. Jinak stlačená zelenina ke kvašení jinak i chutná, to poznáte později. Takto nalisovanou zeleninu zatíženou závažím nechte 3 dny v pokojové teplotě.

Po třech dnech zeleninu uskladněte v lednici. Mléčné kvašení by pokračovalo v octové kvašení  a to je nežádoucí. Po třech dnech můžete zeleninu začít konzumovat, čím je starší, tím lépe chutná. Mléčně kvašená zelenina je oproti např. kysanému zelí stále křupavá a křehká. Přibližně po týdnu je tak dobrá, že když ji nabídnete návštěvě k jídlu, sní Vám ji celou. Nabízejte ji proto odebranou na talířku. Denní pojídání kvašené zeleniny je dokonalým prostředkem pro prevenci proti chřipkám a dalším virovým onemocněním, hlavně v zimě. Kvašená zelenina významně posiluje imunitu.

Mléčně kvašenou zeleninu jezte denně na konec jídla, stačí malá hromádka. Při odebírání z kvašáku dodržujte hygienu. Udělejte to rychle, čistou vidličkou, nesahejte dovnitř rukama.

                                         Ať Vám chutná a hrnec slouží.

                                                    Váš Keramikatým

 

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Aktuality
Ceny keramických adventních věnců jsou za loňské ceny.
26. 11. 2024

Ceny keramických adventních věnců jsou za loňské ceny.


.
21. 01. 2024

Posíláme na Slovensko.Vpravo nahoře přepni na euro.


Více aktualit