• -100,00 Kč

Sud na zelí 10l.-kvašák se zátěží

Sud kvašák-nejlepší cesta k posílení vaší imunity.

Keramický sud-kvašák s kvalitní zátěží,na zelí,nakládání okurek,zeleniny,nebo masa o objemu 10 litrů.Sudy různých velikostí vyrábíme tradiční metodou zatáčením do forem,pálíme na teplotu kolem 1100 stupňů,až střep slyne.Získáte komplet keramického kvašáku na zelí,s kvasnou zátkou,víkem a zátěží,takže rovnou můžete naložit,vykvasit a dobrou chuť...Kdo zná,ten zeleninu nakládá,a kdo ještě nezná,až od nás kvašák koupí, tak pozná.A nezapomeňte, šťáva z kysaného zelí se nikdy nevylévá. Je to obrovský zdroj vitamínů, zejména v zimních a jarních měsících.

Rozměry: výška 42cm x šířka 30cm!!

Teď je ten správný čas na kvašení kvalitní zeleniny

Sud na zelí,kvašák o objemu 10 litrů s kvalitní keramickou zátěží, od českých keramiků.Kameninový sud-kvašák na nakládání zelí,s kvasnou zátkou,víkem a zátěží, na vše co se dá zkvasit.O kvašení víme vše.

Výrobek Českých keramiků

  • Výška z víkem-36cm.

  • Bez víka- 32cm.

  • Šířka - 28cm.+ 5cm na každé straně ucho.

  • Keramický sud na zelí-nekonečný zdroj vitamínů, imunity a energie

Více soudků na kvašení zde:


1 190,00 Kč
S DPH
1 290,00 Kč Sleva 100,00 Kč
Počet
Dočasně vyprodáno

Trhy jsou plné čerstvé zeleniny, mladé zelí, ředkvičky, šťavnaté okurky, rajčata, která mají „sluníčkovou“ chuť, ale i mladá červená řepa a mrkev s natí. Chřoupete jen tak, salátujete, grilujete, užíváte si tu svěží chuť? Zkuste najít nový směr a ze zeleniny dostat ještě mnohem víc než dosud. Vyrobte si pickles – kvašenou zeleninu.

Suroviny jsou rozpočítány na 1kg.1litr objemu soudku -cca 1 kg zeleniny.(Po řádném natlačení do 10 litrového soudku i 12kilo!!)

Suroviny

1 kg zelí (podzimní, krouhárenské)

20 g soli

Množství soli vždy přepočítejte podle hmotnosti použitého zelí – soli by mělo být zhruba 2 %. Dále můžete přidat kmín, hořčičné semínko, trochu křenu nebo cibuli nakrájenou na tenké plátky.

Postup

1. Zelí očistěte. Odstraňte svrchní listy, rozkrojte napůl a vykrojte košťál. Zelí nakrouhejte na kruhadle nebo na mandolíně.

2. Nakrouhané zelí dejte do velké mísy (nebo jiné nádoby) a přidejte odměřené množství soli. Zelí je poté potřeba pořádně promíchat a podrtit. Menší množství zvládnete ručně, větší množství vezměte tloukem nebo rovnou pošlapejte. Nasolené zelí nechte odležet, dokud nepustí šťávu.

3. Zelí postupně plňte do připravené nádoby na kvašení – zeláku, sklenice s víčkem, nebo nádoby s kvasnou zátkou. Zelí ukládejte ve vrstvách a vždy pořádně upěchujte, co nejvíc to půjde.

4. Poslední vrstvu zelí zalijte zelnou šťávou, zatižte a nechte kvasit. Zelí musí být pod hladinou a nesmí být v kontaktu se vzduchem. Při teplotách okolo 15 °C to trvá dva až tři týdny. Při pokojové teplotě zelí kvasí rychleji (ale o to bouřlivěji, tak pozor na přetékající šťávu).

Metody se podle zkušeností liší. Někdo používá velký kámen, ale existují i lidé, kterým se osvědčil sáček naplněný vodou, který se „rozlije“ po celém povrchu udusaného povrchu zelí a dobře ho zatíží po celé ploše. Podle zkušených ani není potřeba zelí zalévat vodou, krouhárenské zelí by po důkladném udusání mělo pustit tolik šťávy, aby vystačila na celou dávku, aby bylo ponořené. Z toho vyplývá, že důkladné udusání, při kterém se pouští šťáva, je jedním z nejdůležitějších kroků.

Cuketka.

Jak na to?

Kvasná zátka,to je ten zvýšený okraj soudku,který se po naplnění sudu a zatížení, zaleje převařenou vodou,a přiklopí víkem.Vodu měníme cca jednou za 14dní.

Kvašená zelenina, dnes „moderně“ nazývaná „pickles“, v historii stravování vždy hrála důležitou roli. Důvodem nebyla jenom chuť, ale především zdravotní přínos, který byl (je a nadále i bude) neodiskutovatelný i v relativně malých konzumovaných množstvích.

Popis nesporných výhod je skutečně dlouhý, shrneme si je o pár odstavců dál, pojďme se nejprve podívat na způsob přípravy.

Jak na to

Zkvasit je možné jakoukoli zeleninu (a samozřejmě nejenom ji), jako názorný příklad použijeme vzor typický pro naše geografické šířky – „obyčejné“ zelí, které budeme chtít zkvasit v běžných domácích podmínkách.

Potřebovat budeme hlávkové zelí, které nastrouháme na kousky. V misce pak prosolíme, důkladně promícháme i s kmínem a necháme přibližně dvě hodiny odležet.

Jakmile zelí začne pouštět vodu (z důvodu použité soli), vezmeme keramický soudek a začneme připravené zelí důkladně pěchovat. Je potřeba trochu (více) přitlačit, abychom vytěsnili co nejvíce vzduchu. S klidným srdcem proto můžeme použít dostupné pomůcky jako je dřevěná palička či speciální pěchovadlo.

Skončíme v okamžiku, kdy je soudek plný zhruba 2 centimetry pod okraj. Důkazem dobře provedené práce je fakt, že zelí je plně ponořeno v tekutině. Nakone obsah soudku zatížíme závažím uložíme na tmavé místo při pokojové teplotě.

Rychlost kvašení způsobeného přítomnými bakteriemi mléčného kvašení se odvíjí především od teploty prostředí, ve kterém nechám proces „zrát“. Přibližně po jednom až třech dnech je první etapa za námi. To znamená, že proběhne „hlavní vlna“ kvasného procesu, kdy je výsledek možné s úspěchem konzumovat. Počítejte ale s tím, že zelí nebude dostatečně měkké. K tomu je potřeba nechat je důkladně dozrát, což trvá i několik týdnů.

Dobrou chuť

Každopádně už v tomto okamžiku můžeme plnohodnotně vychutnávat všechny výhody kvašeného zelí, pro proces dozrání se vyplatí jej uskladnit v lednici či na jiném chladnějším místě.

Zaujalo Nás:

Máte doma kysané zelí? Aby ne, vždyť se jedná o skvělý elixír vitamínů, jichž se nám přes zimu nějak nedostává. Když už si dáme ovoce a zeleninu ze supermarketů, často je v ní spíše chemie než nějaké vitamíny. Jestliže člověk na podzim nelení, může mít skvělé kysané zelí, jež se řadí mezi největší lahůdky. Jak dlouho může takové kysané zelí vydržet a jak se o něj starat? Na obě otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Vydrží klidně i celou zimu

Pokud budete mít vaše zelí uložené na správném místě za vhodné teploty, můžete se spolehnout, že vydrží velmi dlouhou dobu. Ideální je nevytápěná místnost s teplotou pohybující se kolem 5 stupňů Celsia. Kvasné procesy nejsou tak expresní jako ve vytápěných prostorách. Jinak ale lze mít zelí klidně i v garáži u domu. My je tady máme po celý rok a bez problémů vydrží. Teplota se v této místnosti pohybuje kolem 12 stupňů Celsia. O zelí se ovšem o to horlivěji musíme starat. Jen tak ladem a skladem nechat kameninový hrnec nelze.

Dolévání vody je nezbytné

Kysané zelí v kameninovém hrnci musí být neustále pod hladinou vody. V opačném případě začne plesnivět, což si samozřejmě nepřejeme. Dolévat byste měli osolenou převařenou vodu. Rozhodně nelze manipulovat s vodou neosolenou. Zelí pak ztrácí svůj říz. Je minimálně kyselé a nedobré. Pokud zelí vytahujeme, ideálně jej vymačkáme, aby původní šťávy zůstalo v hrnci co nejvíce. Ostatně na počátku vám zbude přebytečná šťáva, již je dobré mít v lednici a dolévat. Když už není, převaříte.

Kysané zelí

A pravidelně čistit…

V každém případě, stírat je zapotřebí bílou hmotu, která se pravidelně na povrchu hladiny a u stěn kameninové nádoby vytváří. Stejně tak je nutné otřít kámen a kusy dřeva, jimiž je zelí zatíženo. V neposlední řadě vyměňujte i vodu tvořící vodní zátku. Když tam není, poznáte to hned. Odér ze zelí bude všude.

Radek Štěpán.

0004330100401
2019-11-13

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: