Benešník(Belešník) hvězdička

Benešník.(belešník,)nebo se jim také říká forma na mufiny. Forma na beleše je dodnes hojně používaná  na Hané .Lehce prohnutá keramická forma,kvůli snazšímu vyklepnutí. Dneska se tomu říká třeba mufiny a jsou z umělých hmot. Formy z kameniny jsou  jeden z nejstarších a nejšetrnějších způsobů pečení. Při výrobě těchto forem je použita více než stoletá zkušenost výrobce.

 Rozměry:34krat23cm

445,00 Kč
S DPH
Počet
Dočasně vyprodáno

Benešník

Pošlete nám také svůj recept!

 Třeba : Vyběhlíci

Ingredience

4 vejce
špetka soli
8 rovných lžic hladké mouky
250 ml mléka
máslo na vymazání formy

Postup

Do misky rozklepneme celá vejce a vyšleháme do světlé pěny. Pak osolíme, přidáme mléko, mouku a znovu zašleháme. Těsto necháme minimálně 30 minut ustát.

Důlky v belešníku vytřeme máslem a dáme ho do trouby rozehřát. Rozpálený belešník plníme těstem, vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme cca 30 minut.

Podáváme s rozmačkaným ovocem a lehce pocukrované.

Domácí kuchař.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dukátové buchtičky z belešníku

Rozpočet: 300 g polohrubé mouky, 60 g másla, 2-3 žloutky, 40 g moučkového cukru, sůl, 1 lžička citrónové kůry, 1 balíček vanilkového cukru, kvásek z 20 g droždí, asi 200 ml obyčejné smetany.
Rozinky naložené v rumu dovnitř buchtiček.
Rozpuštěné máslo na vymazání formy a potření buchtiček před pečením, moučkový cukr na posypání upečených buchtiček (nemusí být).
Krém z vanilkového pudinku s rumem nebo ovocnou šťávou na přelití a šlehačka na ozdobení.

Z droždí, trošky cukru, mouky a vlažného mléka necháme vzejít kvásek. V míse umícháme do pěny změklé máslo, žloutky a moučkový i vanilkový cukr. Potom do mísy prosejeme mouku, přidáme vlažnou smetanu, kvásek, sůl a citrónovou kůru. Vypracujeme měkké těs-to, mísu přikryjeme utěrkou a těsto necháme vykynout. Rozinky naložené v rumu přece-díme přes sítko a důlky belešníku vymažeme rozpuštěným máslem. Vykynuté těsto znovu propracujeme, pak z něj lžičkou vykrajujeme malé kousky, balíme do nich 2-3 rozinky a tvoříme kuličky, které klademe do důlků belešníku. Kuličky necháme ještě chvíli kynout, pak je potřeme rozpuštěným máslem a belešník vložíme do trouby vyhřáté na 180°C. Pečeme po dobu 15 minut dočervena. Buchtičky necháme trochu zchladnout, přendáme je na misku nebo talíř, přelijeme vanilkovým krémem, ozdobíme šlehačkou a podáváme.

Pozn.:Množství těsta stačí na 2-3 belešníky, podle velikosti buchtiček. V této formě se peče jedna radost!

 Mejla.

Doporučená  údržba keramických forem!

Před prvním použitím formu  umyjeme a necháme formu 10-15 minut na 200 stupňů  vypálit¨

Po vychladnutí formu tradičně vymastíme a vysypeme hrubou moukou a pečeme.

Po upečení formy pouze vytíráme papírovím ubrouskem.

Je-li nutno formu umýt vodou,musíme celý proces opakovat! Tj. vypálit!

(rady naší báby)

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: