Belešník, Forma na rohlíčky

Beleše(beneše) Jsou formy z  Hané. Dneska se této oblíbené formě z okolí olomoucka říká příšerným slovem Mufina. Kameninová forma na "Beňáče" pečení rohlíčků,nebo na odlévání čokolády. Ale šikovná hospodyňka si uplatnění této polozapomenuté formy určitě najde.Keramická forma na beleše usnadní práci všem hospodyňkam,které rády pečou,a nakonec děti beleše milují..Téměř zapomenutá klasická forma,kdo dneska ví co to byly beleše.Ale mi tuhle zapomenutou kameninovou formu pro vás máme .Rozměry:34krat23cm.

445,00 Kč
S DPH
Počet
Dočasně vyprodáno

Jedná se o okrouhlé, čtvercové nebo obdélníkové formy, v kterých se připravovaly béleše (vdolky z kynutého těsta). K přípravě bélešů je tato forma podstatná, lije se do ní řídké těsto ). Formy se rozšířily po venkově ve druhé polovině 19. století.Výroba forem na beleše usnadnila práci venkovských hospodyněk. Jeden recept na beleše: (1/2 l mléka, 3 lžice cukru, 3 lžice tuku – rozpuštěné máslo, margarin, 3 vajíčka, mouka tak, aby vzniklo těsto trochu hustší než na omelety, ale dobře se lilo, špetka soli).

Babiččiny recepty.

Mám obdobnou formu po své mámě, rozhodně víc jak sto let starou. Rohlíčky z ní, říkala jim "svitkê", pokud to dokážete hanáckê vêslovit, chutnají i všem vnoučatům výborně. Mimo jiné výraz "Beňáče" jak někdo říká na Vašem portále - hanácký, jsem až zde viděl poprvé v životě, a to mi bude co nevidět 70.
Srdečně zdraví
JB, Pepik z Moravó

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: