Benešník(Belešník) hvězdička

Nové

Benešník.(belešník,)nebo se jim také říká forma na mufiny. Forma na beleše je dodnes hojně používaná  na Hané .Lehce prohnutá keramická forma,kvůli snazšímu vyklepnutí. Dneska se tomu říká třeba mufiny a jsou z umělých hmot. Formy z kameniny jsou  jeden z nejstarších a nejšetrnějších způsobů pečení. Při výrobě těchto forem je použita více než stoletá zkušenost výrobce.

 

Více informací

320Kč

Více informací

Benešník

Pošlete nám také svůj recept!

 Třeba : Vyběhlíci

Ingredience

4 vejce
špetka soli
8 rovných lžic hladké mouky
250 ml mléka
máslo na vymazání formy

Postup

Do misky rozklepneme celá vejce a vyšleháme do světlé pěny. Pak osolíme, přidáme mléko, mouku a znovu zašleháme. Těsto necháme minimálně 30 minut ustát.

Důlky v belešníku vytřeme máslem a dáme ho do trouby rozehřát. Rozpálený belešník plníme těstem, vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme cca 30 minut.

Podáváme s rozmačkaným ovocem a lehce pocukrované.

Domácí kuchař.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dukátové buchtičky z belešníku

Rozpočet: 300 g polohrubé mouky, 60 g másla, 2-3 žloutky, 40 g moučkového cukru, sůl, 1 lžička citrónové kůry, 1 balíček vanilkového cukru, kvásek z 20 g droždí, asi 200 ml obyčejné smetany.
Rozinky naložené v rumu dovnitř buchtiček.
Rozpuštěné máslo na vymazání formy a potření buchtiček před pečením, moučkový cukr na posypání upečených buchtiček (nemusí být).
Krém z vanilkového pudinku s rumem nebo ovocnou šťávou na přelití a šlehačka na ozdobení.

Z droždí, trošky cukru, mouky a vlažného mléka necháme vzejít kvásek. V míse umícháme do pěny změklé máslo, žloutky a moučkový i vanilkový cukr. Potom do mísy prosejeme mouku, přidáme vlažnou smetanu, kvásek, sůl a citrónovou kůru. Vypracujeme měkké těs-to, mísu přikryjeme utěrkou a těsto necháme vykynout. Rozinky naložené v rumu přece-díme přes sítko a důlky belešníku vymažeme rozpuštěným máslem. Vykynuté těsto znovu propracujeme, pak z něj lžičkou vykrajujeme malé kousky, balíme do nich 2-3 rozinky a tvoříme kuličky, které klademe do důlků belešníku. Kuličky necháme ještě chvíli kynout, pak je potřeme rozpuštěným máslem a belešník vložíme do trouby vyhřáté na 180°C. Pečeme po dobu 15 minut dočervena. Buchtičky necháme trochu zchladnout, přendáme je na misku nebo talíř, přelijeme vanilkovým krémem, ozdobíme šlehačkou a podáváme.

Pozn.:Množství těsta stačí na 2-3 belešníky, podle velikosti buchtiček. V této formě se peče jedna radost!

 Mejla.

Doporučená  údržba keramických forem!

Před prvním použitím formu  umyjeme a necháme formu 10-15 minut na 200 stupňů  vypálit¨

Po vychladnutí formu tradičně vymastíme a vysypeme hrubou moukou a pečeme.

Po upečení formy pouze vytíráme papírovím ubrouskem.

Je-li nutno formu umýt vodou,musíme celý proces opakovat! Tj. vypálit!

(rady naší báby)

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 dalších produktů ve stejné kategorii: