• Sleva!

Soudek zelák na maso 10 litrů zátěž

Uzení masa je věda.

Ale není to zase taková věda, když víte do čeho nakládat.Ne každá nádoba snese agresivní roztoky,anebo soli obsažené v láku.Tohle neplatí o desetilitrovém kameninovém soudku,s kvalitní zátěží a kvasnou sterilní zátkou, na nakládání masa,jak do láku nebo na sucho.Objem,deset litrů,ten je tak akorát aby se vyplatilo naložit,případně udit..Vychází to tak,že jeden litr objemu je cca jedno kilo masa.Soudek má zátku,která se zalévá vodou a udržuje obsah soudku,masa,v naprosto hygienických podmínkach.A samozřejmě,keramická zátěž,je bonus navíc.Ano,tenhle soudek je ta správná nádoba na přípravu masa na uzení.

Výrobek našich Českých keramiků

Výška z deklem-36cm.

Bez deklu- 32cm.

Šířka - 28cm.+ 5cm na každé straně ucho.

910,00 Kč
S DPH
Počet
Dočasně vyprodáno

 

Security policy

 

Delivery policy

 

Return policy

Ten nejlepší způsob nakládání masa,je naložení do kameninového soudku s víkem a zátěží.Tepelná setrvačnost keramiky, a její hygienická nezávadnost nedovolí rozmnožování špatných bakterii,které nám naše dílo dokáží znehodnotit.Ale ani keramický soudek není všemocný,některé zásady se zkrátka dodržovat musí.

Uzení masa je celá věda,a tak jsme shrnuli pro vás to nejdůležitější:

Nejideálnější teplota pro naložení masa do soli je 3°C až 6°C. Větší kusy masa s kostí se nakládají nejdéle a je u nich největší riziko, že se zkazí. V tomto případě je nejlepší sůl s pomocí marinovací jehly vstříknout přímo ke kosti.

Kuchyňská sůl

V dřívější době byla nejpoužívanější pro nakládání obyčejná kuchyňská sůl. Její poměr na 10 kg masa je v průměru 250 g. Případně můžete přidat i 200 až 400 g česneku, záleží ale na vaší individuální chuti. Doba naložení masa je pak 4 až 6 týdnů. Nevýhodou nakládání pouze v kuchyňské soli je to, že je tu velké riziko zkažení masa. Naprosto nezbytná pro tento způsob nakládání je hygienická čistota nádob, kde je maso naloženo, a také čistota prostředí, kde je tato nádoba s masem umístěna.

Solící směsi

Další možností krom soli jsou solící směsi s dusičnany. Tyto směsi maso zabarví do růžova a snižují riziko jeho zkažení. Směs připravíme z kuchyňské soli, dusičnanu draselného a cukru, který zjemní maso a zvýrazní jeho chuť. Poměr ve směsi je 1 kg soli, 20 g dusičnanu draselného a 30 g cukru. Cukr je nejlepší použít ve formě moučka. Na 10 kg masa se použije cca 250 g směsi a také česnek, kterého se přidá 200 až 400 g podle chuti. Samozřejmě existují i předem připravené směsi, které koupíte v obchodě, takže si s tím nemusíte dávat práci.

Suché solení

Postupy při nakládání masa jsou potom tři, a to suchý, mokrý a kombinace těchto dvou způsobů. Solení na sucho se nejčastěji používá při přípravě masa do klobás, salámů a jiných uzenin. Maso nakrájíme na menší kousky a smícháme se solí a necháme v chladu odležet 1 až 3 dny. Poté se maso může nadále zpracovat, tedy mlít a plnit do střívek.

Mokré solení

Pro metodu mokrého solení si musíme připravit lák. Ten vznikne smícháním vody a solící směsi. Směs vsypeme do vařící vody a důkladně mícháme, dokud se směs nerozpustí. Poté necháme lák vychladit. Můžete do něj také přidat nejrůznější koření dle Vaší chuti. Skvěle se do něj hodí například jalovec, bobkový list anebo rozmarýn. Nejčastěji používaný lák je 7% a 12%. To znamená, že na litr vody použijeme 70 anebo 120 g směsi. Na 10 kilogramů masa se průměrně spotřebuje 5 litrů láku.

Nakládání do láku

Postup nakládání s pomocí láku je pak jednoduchý. Do nádoby naskládáme neosolené kousky masa, které jsme předtím omyli. Poté je zalijeme připraveným lákem a maso zatížíme tak, aby bylo celé ponořeno v láku a pak jej dáme do chladu, nejlépe do lednice. Jednou až dvakrát týdně je potřeba maso překládat, tzn. kousky navrchu dáme dospod a maso zespoda přendáme navrch. Dle potřeby v průběhu nakládání lák měníme. Pokud lák změní vůni, měníme okamžitě.

Smíšený způsob solení

Poslední způsob je smíšený způsob solení. Ten je v domácnostech v dnešní době nejvyužívanější. Do omytého masa nejprve vetřeme sůl a můžeme přidat i nakrájený česnek. Kusy masa naskládáme co nejtěsněji do nádoby a maso zatížíme, abychom z něj vytlačili co nejvíce vzduchu, neboť ten je také jeden z rizikových faktorů, co se týče rizika zkažení masa. To pak uložíme do chladu na 1 až 2 dny. Poté maso vyndáme a přeložíme do připraveného vychladlého láku, zatížíme jej a uložíme ho zpět do chladu. Doba nakládání se pak pohybuje kolem 4 až 6 týdnů.

Ryby a drůbež

Co se týče ryb, u těch se nejčastěji používá mokré solení. To se provádí 8% lákem po dobu 10 hodin, u drůbeže se tato doba pohybuje při 8% láku kolem 3 až 7 dnů. U tekutého solení je ale riziko, že lák zvlhne, začne smrdět a kazit se. V tomto případě je potřeba maso okamžitě vytáhnout a umístit jej do roztoku vody a octa na půl hodiny a připravit lák nový.

Zdroj: kamna,krby.

Můj dávný přítel řezník,který má už nějaké to uzení za sebou,říká,že by se soudky na uzení a na kvašení zelí mezi sebou kombinovat. Tvrdí,že,ten odér kysaného zelí je cítit.

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: