Nádoba 2litry na kvašení Kimči.
Tradiční ale hlavně praktický hrnec, na výrobu Kimči,nebo také pickles,kvašené zeleniny,s retro půlkulatým víkem a s dvěma oušky.Roztomilá dvoulitrová nádoba,s těžítkem, bukovou tyčkou.Takže kompletní sada na výrobu kvalitního Kimči.Principy kvašení Kimči a pickles jsou stejné.Dva litry kvašené zeleniny,nebo zelí, to jsou asi tak dvě kila zeleniny,a za tu práci to stojí.Domácí výrobou kvašené zeleniny Kimči,si vytvoříte nekonečný zdroj energie a vitamínů pro vaši imunitu.Kimči je příjemná obměna konzumentů kvašené zeleniny..Postavte bariéru infekcím a virům pomocí kvašené zeleniny Kimchy
Kimchy je velice podobné naší kvašené zelenině,ale složení a pestrost zeleniny je jiné.Nebojte se a expeimentujte.Nádoby na kvašení zeleniny,to je investice do vašeho zdraví.
Základem kvasného procesu je kvalitní těžítko.
Na kvašení používejte pouze kvalitní zeleninu.
Kimči vyráběné v naší kameninové nádobě se závažím,je dobrou alternativou místo kvašené zeleniny.Princip a podstata kvašení je stejná,ale složení zeleniny a přidaných ingrediencí je pestřejší.Nebojte se kvašení a experimentujte.Nakonec,děláte to pro svoje zdraví.
Zaujalo nás:
ZDRAVOTNÍ BENEFITY KIMCHI
Ke zdraví prospěšným účinkům kimchi patří zejména pozitivní účinky na srdce (celý kardiovaskulární systém) a na trávicí systém. Množství antioxidantů v kimchi se projevuje v boji proti rakovině, cukrovce, obezitě, atopické dermatitidě i žaludečním vředům. Flavonoidy a probiotika, na které je kimchi bohaté, pomáhají v boji proti stárnutí, udržet správnou hladinu cholesterolu a posilují imunitní systém.
Ptáte se, proč bychom se měli zajímat o fermentované potraviny? Proč lidé fermentují potraviny po více než 2000 let?
Výzkum pozitivních účinků těchto potravin zahrnuje na 140 chorob, proti kterým mohou být vhodnou prevencí nebo pomohou zmírnění obtíží.
Vybrali jsme z nich ty nejčastější:
- rakovina
- Parkinsonova choroba
- srdce (celý kardiovaskulární systém)
- trávicí systém
- cukrovka
- obezita
- atopická dermatitida
- žaludeční vředy
- kornatění tepen
Je to hlavně protože kimchi je bohaté na:
- vitaminy
- minerální látky
- esenciální aminokyseliny
- flavonoidy a probiotika
a to vše pomáhá např. v boji proti stárnutí, udržet správnou hladinu cholesterolu, posiluje imunitní systém nebo podporuje růst vlasů.
Z čeho se korejské kimči připravuje a bez čeho se nikdy neobejde? Základní surovinou je pekingské zelí, ke kterému se přidávají další suroviny dle chuti.
Nejčastěji je to okurka, mrkev, ředkve, papriky, jarní cibulka a další zeleniny. O nevšední chuť tradičního salátu se postarají mleté krevetky, ústřice, rýžová kaše či pražené sezamové semínko.
Součástí receptu na kimči je samozřejmě různé koření. V kimči nesmí chybět pálivé chilli, česnek a sójová nebo rybí omáčka. Někdo přidává také zázvor nebo sekanou pažitku. Kimchi může být velmi pálivý salát, ale také jemně pikantní. Záleží, co máte rádi, a jak si pohrajete s kořením a jeho množstvím.
Recepty:Kimči podle blogerky Koko.
Suroviny na 4 až 5 porcí:
- 1 kg pekingského zelí
- 5 lžic korejské mořské soli
- 2 lžíce prášku z chilli papriček
- 4 stroužky česneku
- lžička čerstvého strouhaného zázvoru
- 2 lžíce rybí omáčky
- sezam na posypání
- dle chuti lze přidat tenké nudličky mrkve, bílé ředkve a jarní cibulku
Zelí je nutné důkladně nasolit. Korejci to provádí za sucha 8 až 10 hodin. Poté následuje odsolení v podobě propláchnutí. Zelí ochutnávejte. Dokud bude zelí příliš slané, proplachujte stále dokola. Z česneku, zázvoru, chilli a rybí omáčky utřete pastu, kterou poté promíchejte se zelím. S ohledem na pálivé koření doporučujeme si vzít gumové rukavice. Konzumovat můžete ihned, ale lepší je nechat kimchi uležet cca 2 dny v lednici.
Jednoduché kimči se sójovou omáčkou
Suroviny na 4 až 5 porcí:
- 1 kg pekingského zelí
- 3 mrkve
- 2 šalotky
- 1 stroužek utřeného česneku
- 1 lžička nastrouhaného zázvoru
- 2 lžíce chilli
- 3 lžíce sójové omáčky
- lžička mořské soli
Nasolené a pokrájené zelí smíchejte s nakrájenou mrkví a šalotku a promíchejte s pastou s ostatních ingrediencí. Kimči vložte do nádoby, pevně uzavřete a nechte fermentovat v lednici alespoň 2 dny. Hotové kimči vám v lednici vydrží cca 1 měsíc. Do té doby jej ale určitě sníte.
Doporučujeme:
Náročnost: Velmi snadné
Počet porcí: Pro 4 osoby
Doba přípravy: Do hodiny
Bez vaření kvašení: 4 dny
Ingredience:
- 40 g jemně mleté mořské soli
- 1,2 kg pekingského zelí, nakrájeného na čtverce přibližně 5x5 cm
- 370 g jarních cibulek, nakrájených na 5cm kousky
- 49 g čerstvého zázvoru (9 cm kus), nastrouhaného najemno
- 10 stroužků česneku, utřených či podrcených
- 30 g jemného korejského chilli koření (kochukaru) nebo jiného sušeného chilli koření
- 1,5 lžičky krupicového cukru
- Rozpusťte ve 2 litrech studené vody 25 g soli. Zelí nasypte do dvoulitrové nádoby na kimči, Zalijte osolenou vodou tak, aby bylo zelí ponořené. Zatižte závažím a nechte stát při pokojové teplotě, aby zelí začalo kvasit (trvá to asi 12 hodin, v tekutině se objeví bubliny a zelí mírně zkysne).
- 2 Zelí sceďte a nálev uschovejte. V míse smíchejte zelí s jarní cibulkou, zázvorem, česnekem, chilli kořením, cukrem a zbývající solí. Přeneste do kameninové nádoby a zalijte odloženým lákem, aby zelí bylo ponořené.Na zatížení použijte závaží. Postavte do místnosti, kde teplota nepřesahuje 20 °C, aby zfermentovalo (zkvasilo) podle vašich představ. Nejspíš to potrvá 4–6 dnů.Po této době můžeme začít konzumovat.
Zdroj:Kimchiclub,Marianne.