Zelák 5litrů zátěž

0004330050401

Nové

Pětilitrový kvašák,to je originální kvasný hrnec na kvašení většího množství zeleniny,nebo nakládání masa s keramickým závažím. V těchto objemech kvašáků nepoužíváme žádný klacek a gumy,ale vyrobily jsme  keramické závaží.Nepoužíváme ani žádná kovová péra,(hrozí oxidace kovu do kvasného procesu) ale stovky let osvědčený způsob Kvasného hrnce a keramického závaží.Závaží je hygienické, a samozřejmě omyvatelné. Jezte zdravě..Zkuste a uvidíte.Díky své výšce,(28cm) i s víkem,se vejde do většiny ledniček.

Výrobek našich Českých keramiků

Více informací

720Kč

-50Kč

770Kč

Více informací

Kvasná zátka:

To je ten zvýšený okraj hrnce, a tento žlábek se zalévá asi do poloviny převařenou vychladlou vodou,a do toho se víko přiklopí. Udržuje se tím sterilita obsahu.Čas od času ,asi jednou týdně se voda vymění.Ale zalévat zátku vodou po procesu kvašení není až tolik nutné.

Proč si vyrábět pickles doma?

Kvašenou zeleninu lze jednoduše koupit v obchodech, ale má to několik háčků. Výběr bývá často omezen na jednodruhové kysané zelí (dlouhokvašená zelenina), které v mnoha případech obsahuje různé konzervanty nebo potenciálně škodlivé potravinářské přísady. Kysané zelí bývá k dostání také ve sterilované nebo pasterizované variantě, kdy výsledný produkt již nemá s čerstvou kvašenou zeleninou prakticky nic společného (neobsahuje živé bakterie). S čerstvým pickles z různých druhů zeleniny se v obchodech setkáte málokdy, spíše jen v prodejnách zdravé výživy. Domácí výroba kvašené zeleniny vám navíc dává možnost individuálně zvolit druh zeleniny i chuť.

Jak na to: domácí kvašená zelenina

Starověcí námořníci předcházeli kvašenou zeleninou kurdějím. Vitaminy udělají dobře i nám.
 

Kvašení patří k nejstaršímu způsobu konzervace potravin. Používalo se původně hlavně tam, kde slunce nebylo natolik silné, aby se potraviny mohly uskladňovat pouhým sušením. Bohužel metoda kvašení zeleniny kvůli určité pracnosti, a hlavně dostupnosti čerstvé zeleniny během celého roku upadá v zapomnění. A to je obrovská škoda.

Domácí pickles snadno a rychle

Veselá zelenina


Řešením pro ty, co nemají sklepy a energii na nakládání velkého sudu zelí, je krátkodobě kvašená zelenina, které se u nás po anglosaském vzoru říká pickles. Je to metoda velmi levná a jednoduchá a probíhá vlastně úplně sama za pomoci přirozeně vzniklých bakterií mléčného kvašení. Kvašení může trvat několik hodin, nebo několik dní. Příprava zabere necelou hodinu a každý týden si můžete udělat jinou kombinaci.

Mléčné kvašení-jak to funguje?


Mléčné kvašení je velmi zdravý způsob zpracování mléka i zeleniny. Nechat zkvasit můžete téměř kteroukoli tužší zeleninu s dostatkem cukru – díky němu se vytvoří kyselina mléčná. Ta spolu s dalšími vytvořenými látkami zeleninu konzervuje a současně jí dává specifickou chuť. Kvašení zlepšuje stravitelnost vláken zeleniny, a hlavně při něm vznikají velmi zdravé látky, které byste v syrové zelenině nenašli.

Zelenina pro zdraví


Pickles obsahují spoustu minerálních látek, a hlavně enzymů, které pomáhají regenerovat buňky. Nadopují vás také probiotiky, která zvyšují obranyschopnost organismu. Posilují zažívací systém, fungují jako prevence zánětů zažívacích orgánů, pomáhají vylučovat toxiny z těla, chrání nás před ekzémy, ale třeba i před nachlazením a chřipkou.

Jak jíst


Kvašená zelenina působí nejvíce, když ji budete jíst často a po menších porcích. Nejlépe jako přílohu k jídlu (hlavně k těžce stravitelným pečeným či smaženým pokrmům) nebo jako součást salátů. Pro zachování léčebného účinku ji tepelně neupravujte.


Prospívá zdraví

Zelí účinně bojuje proti vysokému tlaku. Je totiž bohaté na selen a draslík, díky kterým pomáhá snižovat krevní tlak. Jeho konzumací posílíte svou obranyschopnost, budete méně unavení a zlepší se vaše odolnost vůči stresu. Kromě toho snižuje riziko některých typů rakoviny. Zelné listy obsahují bílkoviny, organické kyseliny i vitamíny (např. C, B6, E, H). Najdeme v něm také hořčík, železo a další látky. Dříve se zelí a jeho šťáva využívala i na nespavost nebo bolest hlavy. Zelné šťávy společně s medem se dají použít při onemocnění dýchacích cest, především pak při zánětu hrtanu či průdušek.

Postup přípravy receptu Domácí nakládané zelí:

Hlávky zelí očistíme, rozkrájíme a vykrojíme košťály. Zelí nakrájíme nebo nakrouháme na středně dlouhé nudličky. Osolíme, okmínujeme a přidáme na kolečka nakrájenou cibuli. Zelí důkladně několikrát promícháme. Je nutné zelí ochutnat, nesmí být mdlé a bez chuti, ale šťavnaté a přiměřeně slané.


Takto upravené a dochucené zelí pěchujeme do zeláku. Jestliže je zelí hodně šťavnaté, může nám zůstávat hodně vody, můžeme vodu odebírat. Po napěchování musí být zelí pod vodou. Nejlepší je zatížit ho třeba talířkem a na něj dát řádně omytou dlažební kostku, aby bylo dobře zatížené.

Pro vylepšení chuti můžete do zelí přidat jedno celé jablko nebo do zelí zamíchat nastrouhaný křen - dle vaší chuti.

Pokud potřebujeme v průběhu kvašení dolévat vodu, tak jedině studenou a převařenou.

7 dní necháme stát zelák v pokojové teplotě, okolní voda začne bublat. Potom už zelák dáme do sklepa a za 3 týdny už můžeme zelí začít jíst.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 dalších produktů ve stejné kategorii: