Hrnec na kvašení zeleniny 2 litry,s těžítkem,jedno víko.

0004310020401

Nové

 Keramický,hrnec na mléčně kvašenou zeleninu,o objemu dva litry,je vyroben stejnou technologii,jako za časů našich babiček.Originální sada kameninového kvašáku obsahuje vše, co potřebujete k výrobě kvašené zeleniny.  Kvasný hrnec s víkem,závaží,a tyčku s gumou. Zeleninu na pickles si musíte dodat sami.Receptů na mléčně kvašenou zeleninu máme plný internet, a něco jsme si vyzkoušely,(níže) tak jezte,a žijte zdravě.

100_4377.JPG


Více informací

630Kč

Více informací

Největší chyby při nakládání do kvašáku!
Snažte se zeleninu nakrouhat na co nejtenčí proužky.Ale ůplně nejdůležitější je natlačit co největší silou zeleninu do kvašáku.Má to dva důvody:  Polámete tvrdé části zeleniny,ale hlavně vytlačíte vzduch ze zeleniny,a zelenina bez vzduchu nehnije,ale opravdu kvasí. Nebojte se a tlačte do nádoby co největší silou.Chce to trpělivost,a nebát se zatlačit,až nakládaná zelenina lehce pustí šťávu. A pak zatížit a dále podle receptu.
Hrnec na kvašení a slinivka.Kvašení patří mezi přirozené způsoby konzervace díky bakteriím mléčného kvašení, které svojí činností umožňují dlouhou uchovatelnost potravin. Naši předkové nechávali s oblibou kvasit zelí či okurky, které pak mohli konzumovat po celou zimu. Tehdy si pravděpodobně ani neuvědomovali, jak významnou službu pro zdraví jim kvašená zelenina v době omezené zimní stravy přinášela.

 

Jaká zelenina je nejvhodnější pro domácí kvašení?

Jako základ pro většinu domácích pickles slouží bílé nebo červené zelí. Zelí lze použít samostatně i v kombinaci. Často se k zelí přidává dle chuti cibule, někdo zelné pickles nechává kvasit dokonce s přídavkem jablek. Další obvyklou zeleninou používanou ke kvašení je mrkev. Kvasí se také okurky (samostatně i ve směsi), celer, kedlubny, ředkve, červená řepa, brokolice, květák a další. K ochucení stačí sůl a kmín, ale hodí se i křen, česnek nebo jiná koření.

Náš tip:

Ingredience:
  • 1 kg zeleniny vhodné na kvašení (např. mrkev, zelí, cibule, kedlubny, ředkve, řapíkatý celer, brokolice, květák atp.)
  • cca 15 - 20 g mořské soli (méně soli, kratší kvašení, více soli, delší kvašení)
  • dle chuti koření - kmín, křen, zázvor atp.
  • dle chuti mořskou řasu - např. kombu
 
Příprava:
 
1. Zeleninu nakrouháme/nastrouháme/nakrájíme. Může to být nahrubo, ale i najemno. Já to dělám v kuchyňském robotu. Nahrubo mi to víc chutná, chroupe to:-)
 
2. Smícháme ve velké míse se solí a pořádně rukama prohněteme a promačkáme - aby pustila šťáva.
 
3. Případně přidáme koření.
 

4. Naplníme do pickles soudku / minikvašáku,a zatížíme.

Jestiže hrnec umyjete ve vodě celý,tak je velice důležité,aby jste ho po umytí,překlopily dnem vzhůru a nechaly vyschnout.Je to stejné, jako naše babky dávaly na ploty džbány. To nedělaly aby měly plot hezký, ale aby ta neglazovaná plocha vyschla! I když  džbány byly páleny na mnohem nižší teplotu,Tak kolem 750-800 stupňů. My pálíme na 1300.Takže ta kamenina, tolik nesaje.Ale je to prevence,proti plísním,a také chceme aby vám hrnec dlouho bezproblémově sloužil.

Mléčně kvašená zelenina

Mléčně kvašená zelenina (pickles) - výroba, recept

Mléčně kvašená zelenina se připravuje podobně jako kysané zelí, ale není to v žádném případě to samé. Mléčné kvašení zeleniny vám přinese mnoho pozitivního do života. Kromě exkluzivní dobroty, jsou to především vitamíny, minerály, enzymy a laktobacily pro mikroflóru střev. Neexistuje lepší zdroj laktobacilů, než je mléčně kvašená zelenina. Kvasit můžete v podstatě veškerou zeleninu.Nejčastěji se vyrábí mléčně kvašenou zeleninu ze zelí, cibule, mrkve, červené řepy, vyzkoušejte cokoli.Podstatou u výroby mléčně kvašené zeleniny je působení tří elementů. Jsou to sůl, tlak a čas.

Recept na mléčně kvašené zelí.

Najemno nastrouhejte zelí. Dbejte na hygienu při výrobě. Umyté ruce, čisté nádobí, nejlépe prolité vařící vodou. Čistoty rukou dosáhnete asi nejlépe nasazením sterilních rukavic, nebo nového mikrotenového sáčku na ruce. Nejde o  to, že byste se štítili nastrouhané zeleniny, ale o to, abyste nezanesli do zelí bakterie, které nechcete, a zelí by se zkazilo.

 Nastrouhejte čisté zelí do mísy, zvažte si ho a přidejte 2% mořské soli. (někdo dává 1,5% soli) Sůl zamíchejte do najemno nastrouhaného zelí, nebo jiné zeleniny a rukama promíchejte a pomačkejte. Z vyrobené směsi zelí a soli za chvíli začne téct voda.

Připravte si naši nádobu na kvašení. Jde o keramický hrnec s pokličkou, která je děravá a uvnitř hrnce je ještě jedna menší ,,poklička“ sloužící vám jako píst. Dírkou v poklici můžete prostrčit dřevěnou tyčku a stlačit píst na vrchu namačkaného zelí pomocí gumičky.Naše  kvasné hrnce mají kvasnou zátku která se zalévá vodou. (Ale není to nutné).Tak vytvoříte podmínky pro výrobu mléčně kvašené zeleniny.

Nastrouhané zelí, smíchané s 2% soli, hygienicky pomačkané nastrkejte do nádoby ke kvašení a stlačte pístem. Nemusíte moc tlačit, ale ani málo. Jinak stlačená zelenina ke kvašení jinak i chutná, to poznáte později. Takto nalisovanou zeleninu zatíženou závažím nechte 3 dny v pokojové teplotě.

Po třech dnech zeleninu uskladněte v lednici. Mléčné kvašení by pokračovalo v octové kvašení  a to je nežádoucí. Po třech dnech můžete zeleninu začít konzumovat, čím je starší, tím lépe chutná. Mléčně kvašená zelenina je oproti např. kysanému zelí stále křupavá a křehká. Přibližně po týdnu je tak dobrá, že když ji nabídnete návštěvě k jídlu, sní Vám ji celou. Nabízejte ji proto odebranou na talířku. Denní pojídání kvašené zeleniny je dokonalým prostředkem pro prevenci proti chřipkám a dalším virovým onemocněním, hlavně v zimě. Kvašená zelenina významně posiluje imunitu.

Mléčně kvašenou zeleninu jezte denně na konec jídla, stačí malá hromádka. Při odebírání z kvašáku dodržujte hygienu. Udělejte to rychle, čistou vidličkou, nesahejte dovnitř rukama.

Ať Vám chutná a hrnec slouží.

 Váš Keramikatým

 

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 dalších produktů ve stejné kategorii: