Květináč keramický sádlák 2l. s podmiskou.

Keramický vesnický květináč s dírkou ve tvaru dvoulitrového sádláku.Keramický kastrol jako květník,se dobře se vyjímá za oknem chalupy,anebo jen tak v interiéru.. Dýchne na vás doba nostalgických starých časů,kdy svět byl ještě v pořádku....Velký výběr mrazovzdorných květináčů,sádláků s dírkou,květináč s dvěma uchy a podmiskou.Kameninová nádoba ve tvaru starého hrnce na sádlo upraveného jako květináč na chalupu,anebo do bytu.Určitě vhodné pro milovníky starých věcí a pohádkové nostalgie.Vyrobeno technologii a poctivostí starých keramiků právě pro vás.

Pouze zde v e-shopu.(Nedodává se do obchodů)

490,00 Kč
S DPH
Počet
Skladem

Chalupářský vesnický květináč s kvalitní podmiskou a dvěma uchama ve tvaru hrnce na sádlo,venkovský styl,pro ozdobu chalupy,. Zejména se hodí na venkov,kam tento květináč,patří,zapadne tvarem a stylem ale hodí se i do bytu.Prodáváme jako komplet s podmiskou.

Pažitka neboli šnytlík


Pěstování pažitky

  
Pažitka se dá snadno pěstovat nejen na zahrádce, ale i za oknem v našem hrnci květináči sádláku, a mezi okny v keramickém květináči. Je mrazuvzdorná a můžeme ji seřezávat po celý rok (ne příliš nízko nad zemí, abychom nepoškodili růstová centra). Pažitku často přihnojujeme. Vysazujeme ji na místa, kde je dostatek světla. Pažitka má vysokou biologickou hodnotu, obsahuje éterické oleje, vitamíny C, B a karoten, dále vápník, draslík, fosfor a železo.

Množení pažitky

  
Množit můžeme pažitku výsevem, nebo při pěstování v malém množství raději dělením starších trsů, což přináší užitek dříve.

Použití pažitky

  
Pažitku konzumujeme výhradně čerstvou a krájíme těsně před použitím. Chutná jako nejjemnější cibule, nepálí a pro svou svěže zelenou barvu je nejen kořením, ale i ozdobou mnoha studených a teplých pokrmů. Nikdy ji nevaříme, teplé pokrmy jí posypáváme nejlépe až na talíři. S oblibou se přidává do slaných tvarohových pomazánek, na chléb s máslem, do míchaných vajíček, majonéz a studených omáček, na sypání vařených brambor a ke zdobení studených mís. Není vhodná k sušení, ale dá se dobře zamrazit.

Co všechno je nutné, aby se u vás bylinkám dařilo?

1. stanoviště

Potřebují slunce a kvalitní půdu. To je naprostý základ. Jako ideální stanoviště se tedy jeví polostín, případně dobře prosluněné místo. Na slunce patří třezalka, řebříček, levandule, mateřídouška. Do částečného stínu dáme kořenové bylinky jako bazalku, libeček, petržel, mátu, pažitku, celer, kerblík. Půda by měla být humózní a vápenatá. Zálivka už tak nutná není. Bylinky většinou bývají na vodu nenáročné.

2. rozmístění

Nejen v klasickém záhonu, ale i v truhlíku se může objevit plevel. Tedy pokud si nepořídíte druhy, které si s plevelem dokážou poradit samy (například šalvěj či meduňka). Lepší volbou je sáhnout po propustné (slunci a vodě) fólii. Do ní pak nařízneme otvory, kam bylinky zasázíme.

Okolí bylin můžeme třeba zasypat drobnými bílými kamínky. Údržba takového bylinného záhonu je velmi snadná. Pozor si však dejte na druhy bylin, které se doširoka rozrůstají (meduňka nebo máta). Ty kolem sebe potřebují dostatek prostoru.

3. péče

Většina běžně pěstovaných bylin naštěstí nepotřebuje přílišnou péči. Dostatečně kvalitní půda je maximem, co pro ně můžeme udělat. Avšak právě teď na podzim je nutné, abychom u bylin odstříhali odkvetlá květenství. Jediné, o co se nemusíme vůbec starat, je pažitka a petržel.

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: