Soudek na zelí-Pickles.2litry.Zátěž.(B)

Kompletní sada na přípravu zkvašené zeleniny,pickles nebo na kvašené zelí.Keramický soudek plný vitamínů a zdraví na kvašenou zeleninu s bukovou tyčkou,gumou a závažím.Zkrátka kompletní sada na rychlé kvašení zelí nebo zeleniny.Nakládejte zeleninu,a mléčným kvašením získejte zdroj plný vitamín,minerálů a hlavně energie.Podpoříte tím svoji obranyschopnost a vitalitu.Soudek plný vašeho zdraví a energie za tu práci stojí.

690,00 Kč
S DPH
Počet
Dočasně vyprodáno

ZDRAVÁ VÝŽIVA - PICKLES, OBJEVTE POKLAD NAŠICH MOUDRÝCH PŘEDKŮ

MOUDROST NAŠICH BABIČEK spočívala v tom, že si ještě pamatovaly, co je pro lidské tělo dobré a zdravé. 

CO JE TO PICKLES?
Pickles je zelenina, která určitou dobu byla vystavena kvalitním mléčným bakteriím. Samozřejmě je čerstvá zelenina pro organismus dobrá, jenže kvašená zelenina je daleko lepší. Dochází zde totiž k zvýšení množství vitamínů, uvolnění minerálních látek a především nezbytných trávících enzymů.

CO NENÍ PICKLES?
Není to skutečně obyčejný salát a není to ani pouze nakrouhané a ochucené zelí. Rozhodně to není ani zelí zalité lákem.

PROČ JÍST PICKLES, KTERÉ JE BEZ KONZERVANTŮ, CHEMIE A STERILIZACE?

  • Obsahuje vyšší množství vitamínu C než  čerstvá zelenina, a to díky mléčnému kvašení
  • Obsahuje vápník, železo, draslík, zinek, fluor, hořčík a také důležité enzymy
  • Obsahem všech těchto látek aktivně podporuje imunitní systém, který tak snadněji bojuje s viry a bakteriemi
  • Chutná kysele, ale v těle se chová jako zásaditý záchranář, který podporuje činnost střev a pomáhá vylučovat toxické látky z těla.
  • Svou zásaditostí je výbornou prevencí proti civilizačním chorobám
  • Pomáhá proti alergiím, únavě, smutku
  • Upravuje pH krve, slin a moči, dále snižuje vysoký tlak a naopak zvyšuje tlak nízký

Zdroj: NATUROSCAN

Proč a jak na pickles.....

Věděli jste, že kvašením se v syrové zelenině zvyšuje obsah některých vitamínů? Kvašená zelenina neboli pickles obsahuje také mnoho enzymů a má příznivý vliv na trávení. Domácí příprava přitom není nijak složitá. Chce to trošku cviku a experimentování, ale výsledek stojí za to.

Kvašení patří mezi přirozené způsoby konzervace díky bakteriím mléčného kvašení, které svojí činností umožňují dlouhou uchovatelnost potravin. Naši předkové nechávali s oblibou kvasit zelí či okurky, které pak mohli konzumovat po celou zimu. Tehdy si pravděpodobně ani neuvědomovali, jak významnou službu pro zdraví jim kvašená zelenina v době omezené zimní stravy přinášela.

Bílé a červené zelí vytvoří dohromady zajímavě zbarvené pickles. (Foto: autorka)

Ačkoli se kvašením zelenina konzervuje, neznamená to, že se během procesu fermentace nemůže zkazit. Vše záleží na vhodných podmínkách jako je okolní teplota, koncentrace soli a omezení přístupu vzduchu. Pokud se vám pickles při domácí výrobě zkazí, nebojte se, že byste to nepoznali. Mohlo by zplesnivět, což uvidíte na první pohled, nebo bude zkvašené příliš, to se projeví chuťovou i pachovou nepřijatelností.

Mléčně kvašená zelenina byla známá už v Mezopotámii a starověkém Egyptě.

Proč si vyrábět pickles doma?

Kvašenou zeleninu lze jednoduše koupit v obchodech, ale má to několik háčků. Výběr bývá často omezen na jednodruhové kysané zelí (dlouhokvašená zelenina), které v mnoha případech obsahuje různé konzervanty nebo potenciálně škodlivé potravinářské přísady. Kysané zelí bývá k dostání také ve sterilované nebo pasterizované variantě, kdy výsledný produkt již nemá s čerstvou kvašenou zeleninou prakticky nic společného (neobsahuje živé bakterie). S čerstvým pickles z různých druhů zeleniny se v obchodech setkáte málokdy, spíše jen v prodejnách zdravé výživy. Domácí výroba kvašené zeleniny vám navíc dává možnost individuálně zvolit druh zeleniny i chuť.

Proč je kvašené zelí zdravé?

  • Obsahuje více než 50 zdraví prospěšných látek,
  • protirevmatické účinky,
  • pozitivní vliv na trávicí systém,
  • obsah vlákniny,
  • využitelnost vápníku je srovnatelná s využitelností z mléka.

Jaká zelenina je nejvhodnější pro domácí kvašení?

Jako základ pro většinu domácích pickles slouží bílé nebo červené zelí. Zelí lze použít samostatně i v kombinaci. Často se k zelí přidává dle chuti cibule, někdo zelné pickles nechává kvasit dokonce s přídavkem jablek. Další obvyklou zeleninou používanou ke kvašení je mrkev. Kvasí se také okurky (samostatně i ve směsi), celer, kedlubny, ředkve, červená řepa, brokolice, květák a další. K ochucení stačí sůl a kmín, ale hodí se i křen, česnek nebo jiná koření.

Otestovali jsme přípravu domácího pickles z kombinace bílého a červeného zelí. (Foto: autorka)

Návod na přípravu domácího pickles

Základní pravidlo: na 1 kg zeleniny přidejte 15 – 20 g soli (nejlépe mořské) a cca kávovou lžičku mletého kmínu

Pro první pokus je nejjednodušší začít se zelím. Až získáte určitou praxi, bude se vám lépe experimentovat s různými zeleninovými kombinacemi a chutěmi. Množství zeleniny a soli si odvažte podle velikosti nádoby, kterou jste si nachystali.

Zelí nakrájejte na tenké nudličky nebo nasekejte nožem či sekáčkem kuchyňského robota. Kousky mohou být hodně jemné nebo hrubší, v dalších várkách si vyzkoušíte, co vám více chutná.

Nasekané zelí vložte do větší mísy, kde se vám s ním bude rukama dobře pracovat a smíchejte s příslušným množstvím soli a kmínu. Dále pokračujte v ručním mačkání a mnutí zelí v míse, dokud nezačne pouštět vodu. Můžete nechat chvíli odležet, nebo rovnou plnit do nádoby.

Zelí jsme nasekali v kuchyňském robotu, v kulaté míse se zelí dobře mačkalo. (Foto: autorka)

Nádobu plňte postupně po vrstvách, každou vrstvu upěchujte buď ručně, nebo použijte vhodný nástroj. Kvalitní stlačení je pro budoucí výsledek velmi důležité. Po naplnění by zelenina měla být ponořená ve vodě. Pokud je vody ze samotné zeleniny málo, můžete trošičku přilít.

Typy kvašené zeleniny dle doby přípravy

  • rychlokvašená (nadrobno nakrájená osolená zelenina se zatíží v nádobě pouze na několik hodin)
  • krátkodobě kvašená (tzv. pickles, cca 2 – 6 dní)
  • dlouhodobě kvašená (týden a déle)

Všechny tyto varianty mají místo v našem jídelníčku, protože se liší jednak chutí, jednak výsledným složením zdraví prospěšných látek v závislosti na různých úrovních zkvašení.

Autor: Jarmila Bajerova

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: