Keramický sud na zelí,kvašák10l. keramická zátěž.

0004330100401

Nové

Keramický kvasný soudek o objemu 10 litrů s keramickou zátěží.Jedinečný komplet kvašáku na nakládání zelí,zeleniny,ale i masa,s kvasnou zátkou,a víkem. Nevím, co ke keramickému sudu na kvašení napsat.Kdo zná,ten zná,a kdo ještě nezná,až kvašák koupí,pozná.Více ínfo dole.A nezapomeňte, šťáva z kysaného zelí se nikdy nevylévá. Je to obrovský zdroj vitamínů, zejména v zimních a jarních měsících.

Výrobek našich Českých keramiků

Výška z deklem-36cm.

Bez deklu- 32cm.

Šířka - 28cm.+ 5cm na každé straně ucho.

Více informací

840Kč

-50Kč

890Kč

Více informací

Jak na to?

Kvasná zátka,to je ten zvýšený okraj soudku,který se po naplnění sudu a zatížení, zaleje převařenou vodou,a přiklopí víkem.Vodu měníme cca jednou za 14dní.

Kvašená zelenina, dnes „moderně“ nazývaná „pickles“, v historii stravování vždy hrála důležitou roli. Důvodem nebyla jenom chuť, ale především zdravotní přínos, který byl (je a nadále i bude) neodiskutovatelný i v relativně malých konzumovaných množstvích.

Popis nesporných výhod je skutečně dlouhý, shrneme si je o pár odstavců dál, pojďme se nejprve podívat na způsob přípravy.

Jak na to

Zkvasit je možné jakoukoli zeleninu (a samozřejmě nejenom ji), jako názorný příklad použijeme vzor typický pro naše geografické šířky – „obyčejné“ zelí, které budeme chtít zkvasit v běžných domácích podmínkách.

Potřebovat budeme hlávkové zelí, které nastrouháme na kousky. V misce pak prosolíme, důkladně promícháme i s kmínem a necháme přibližně dvě hodiny odležet.

Jakmile zelí začne pouštět vodu (z důvodu použité soli), vezmeme keramický soudek a začneme připravené zelí důkladně pěchovat. Je potřeba trochu (více) přitlačit, abychom vytěsnili co nejvíce vzduchu. S klidným srdcem proto můžeme použít dostupné pomůcky jako je dřevěná palička či speciální pěchovadlo.

Skončíme v okamžiku, kdy je soudek plný zhruba 2 centimetry pod okraj. Důkazem dobře provedené práce je fakt, že zelí je plně ponořeno v tekutině. Nakone obsah soudku zatížíme závažím uložíme na tmavé místo při pokojové teplotě.

Rychlost kvašení způsobeného přítomnými bakteriemi mléčného kvašení se odvíjí především od teploty prostředí, ve kterém nechám proces „zrát“. Přibližně po jednom až třech dnech je první etapa za námi. To znamená, že proběhne „hlavní vlna“ kvasného procesu, kdy je výsledek možné s úspěchem konzumovat. Počítejte ale s tím, že zelí nebude dostatečně měkké. K tomu je potřeba nechat je důkladně dozrát, což trvá i několik týdnů.

Dobrou chuť

Každopádně už v tomto okamžiku můžeme plnohodnotně vychutnávat všechny výhody kvašeného zelí, pro proces dozrání se vyplatí jej uskladnit v lednici či na jiném chladnějším místě.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

23 dalších produktů ve stejné kategorii: