Nádoba na kvašení s těžítkem jedno víko.

0004310020401

Nové

 Keramický hrnec na mléčně kvašenou zeleninu je vyroben stejnou technologii,jako za časů našich babiček.Sada kameninového kvašáku obsahuje vše, co potřebujete k výrobě kvašené zeleniny.  Kvasný hrnec s víkem,závaží,a tyčku s gumou. Zeleninu na pickles si musíte dodat sami.Receptů na mléčně kvašenou zeleninu máme plný internet, a něco jsme si vyzkoušely,(níže) tak jezte,a žijte zdravě.

Více informací

580Kč

Více informací

Kvašení patří mezi přirozené způsoby konzervace díky bakteriím mléčného kvašení, které svojí činností umožňují dlouhou uchovatelnost potravin. Naši předkové nechávali s oblibou kvasit zelí či okurky, které pak mohli konzumovat po celou zimu. Tehdy si pravděpodobně ani neuvědomovali, jak významnou službu pro zdraví jim kvašená zelenina v době omezené zimní stravy přinášela.

 

Jaká zelenina je nejvhodnější pro domácí kvašení?

Jako základ pro většinu domácích pickles slouží bílé nebo červené zelí. Zelí lze použít samostatně i v kombinaci. Často se k zelí přidává dle chuti cibule, někdo zelné pickles nechává kvasit dokonce s přídavkem jablek. Další obvyklou zeleninou používanou ke kvašení je mrkev. Kvasí se také okurky (samostatně i ve směsi), celer, kedlubny, ředkve, červená řepa, brokolice, květák a další. K ochucení stačí sůl a kmín, ale hodí se i křen, česnek nebo jiná koření.

Náš tip:

Ingredience:
  • 1 kg zeleniny vhodné na kvašení (např. mrkev, zelí, cibule, kedlubny, ředkve, řapíkatý celer, brokolice, květák atp.)
  • cca 15 - 20 g mořské soli (méně soli, kratší kvašení, více soli, delší kvašení)
  • dle chuti koření - kmín, křen, zázvor atp.
  • dle chuti mořskou řasu - např. kombu
 
Příprava:
 
1. Zeleninu nakrouháme/nastrouháme/nakrájíme. Může to být nahrubo, ale i najemno. Já to dělám v kuchyňském robotu. Nahrubo mi to víc chutná, chroupe to:-)
 
2. Smícháme ve velké míse se solí a pořádně rukama prohněteme a promačkáme - aby pustila šťáva.
 
3. Případně přidáme koření.
 

4. Naplníme do pickles soudku / minikvašáku,a zatížíme.

Jestiže hrnec umyjete ve vodě celý,tak je velice důležité,aby jste ho po umytí,překlopily dnem vzhůru a nechaly vyschnout.Je to stejné, jako naše babky dávaly na ploty džbány. To nedělaly aby měly plot hezký, ale aby ta neglazovaná plocha vyschla! I když  džbány byly páleny na mnohem nižší teplotu,Tak kolem 750-800 stupňů. My pálíme na 1300.Takže ta kamenina, tolik nesaje.Ale je to prevence,proti plísním,a také chceme aby vám hrnec dlouho bezproblémově sloužil.

30 dalších produktů ve stejné kategorii: