Bábovka forma točená velká.

Nové

  Bábovka- keramická ručně točená forma o objemu 2,5litru Žádná průmyslová výroba, ale práce rukou našich českých keramiků.A to je dobrý počátek vašeho pečení bábovky z naší keramické formy.Jako vy dáváte do pečení srdce,tak i naši keramici dávají do keramické formy duši. A tahle kombinace nemůže skončit jinak, než harmonií chutí.Péci ve formě z kameniny je ten nejstarší a nejšetrnější způsobů pečení. Při výrobě těchto klasických bábovkových forem,je použita více než stoletá zkušenost výrobce.

Více informací

Upozornění: poslední kus skladem!

320Kč

Více informací

Bábovka se mi často propadne. Co s tím?
Pozor si dávejte hlavně na brzké otevření dvířek trouby. Do těsta se dostane studený vzduch a zdrcne se. Je také možné, že jste měli troubu málo zahřátou, nebo jste bábovku pekli příliš krátce.

Bábovka se mi u krajů připalujte. Proč?
Na vymazání formy je nejlepší používat stoprocentní tuk nebo olej, u másla snadno dojde k přepalování. "Formy sypeme hrubou nebo polohrubou moukou," radí zkušená cukrářka Anna Musilová.

 Jak dostat bábovku z formy?
Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.

 Těsto mi utíká z formy. Co jsem udělala špatně?
Zřejmě jste použili příliš mnoho kypřidla. Nebo máte na tolik těsta malou nebo nízkou formu.

 Nikdy nemám bílkový sníh dost tuhý, co dělám špatně?
Nejčastější chyba vzniká už při rozklepnutí vajec. Mají být dostatečně čerstvá, nikdy by se do bílků neměl připléct ani kousek žloutku. Bílky také nesmíte přešlehat, aby se vám nesrazili. Cukr do nich přidávejte po malých částech a opatrně všlehávejte.

 Moje děti milují bábovku. Připadá mi ale, že peču stále tu stejnou. Jak ji obměnit?
Pokud už jste vyzkoušela varianty s tvarohem, ořechy nebo mákem, zkuste sušené ovoce (předem namočené, pro dospělé v rumu). Nebojte se také do bábovky přidat kousky nalámané čokolády. Dospělí ocení zase alkoholovou verzi - zkuste přidat trochu vaječného likéru nebo kokosového krému. Zkusit můžete třeba i konzervované hrušky nebo mák.

 

Nedělní bábovka ke kávě – přežitek nebo hezká tradice? Také byste si kousek dali?

Bábovka je typická nejen pro naši domovinu, s oblibou se peče také na Slovensku, Polsku, Rakousku a v jižním Německu, kde se jim říká Gugelhupf nebo také Kugelhopf. Tvarem se jí ale nápadně podobají francouzská baba au rhum nebo italské panettone.

Jakmile začnete pátrat po původu slova bábovka, najdete několik pověr:

  • Bábovka bylo dříve označení pouze pro formu, pečivu se původně říkalo bába. Tvar totiž připomíná siluetu sukně.
  • Podle další se jedná o koláč, který dostávaly porodní báby za odměnu – odtud bábovka.
  • Existuje i legenda o Třech králích, kteří se na své zpáteční cestě z Betléma zastavili v Alsasku. Jako výraz díku jim místní připravili kulatý koláč, který se podobal tehdejším typickým turbanům. Francouzi této legendě bezmezně věří, a proto se každý rok koná v obci Ribeauvillé „bábovkový svátek“.

"Vtipnou obměnou, s jejímž vytvořením vám můžou pomoci i děti, je bábovka piškotka. Dva malé piškoty slepte nutellou nebo marmeládou a naházejte do těsta vylitého ve formě. Rozříznuté piškoty vypadají potom na řezu velice efektně," radí Anna Musilová, cukrářka s dlouholetou praxí.

 Klasickou buchtu zase stačí obměnit ovocem. S každým druhem tak máte na stole něco nového.

 Hrníčková Bábovka

Pošlete i vy Nám svůj recept!

potřebné ingredience: 2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek cukru krupice, 1/2 hrnku hery (oleje), 1 hrnek mléka, 3 vejce, 1 prášek do pečiva, 1/2 hrnku kokosu, 1/2 hrnku větších kousků vlašských ořechů, 1 lžíce mleté kávy

Vejce, cukr vyšleháme, přidáme olej, mouku s práškem do pečiva, mléko, kokos, ořechy, kávu. Vlejeme do formy vytřené olejem a vysypané strouhankou. Teď už peče: horkovzdušná trouba 170 °C asi 45 min., píchám špejlí, abych se přesvědčila, že se těsto nelepí.

recepty.cz

30 dalších produktů ve stejné kategorii: