Povidlák dírkovaný,(hrachovec).Asi dva litry

Sádlák dírkovaný, u Nás na chodsku takz. hrachovec, původně určený na výrobu povidel. Dneska se povidla moc nedělají,A je to škoda. Ale určitě by se hodil na scezení nudlí, vařené zeleniny, masa. Anebo vhodný k uskladnění potravin,(cibule,česneku atd) Objem asi 2 litry.Sloužil jako velký cedník. Ale je do dneska je to pěkná věc na uskladnění potravin.

Více informací

Dostupnost: Je skladem

365,00 Kč

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Předchozí
 • Hrnec na sádlo,škvarky,12 l s víkem

  Hrnec na...


  Sádlák 12 l s víkem.Vhodné na uskladňování masa...

 • Hrnec na Pickles zeleninu.0.8litru dvě víka + těžítko

  Hrnec na...


  Hrnec na mléčně kvašenou zeleninu. kompletní. I...

 • formička keramická Jahoda

  formička...


  Formička na pečení. Hojně užívaná malá forma na...

 • Hrnec keramický na sádlo,škvarky,2 l.

  Hrnec...


  Sádlák 1 litr kamenina. Ćeská keramika. Hrnec 1...

 • Sádlák 2 litry s víčkem

  Sádlák 2...


  Sádlák 2 litry s víčkem. Hojně používaný a...

 • Hrnec na zeleninu pickles- 2 litry,2 víka,těžítko

  Hrnec na...


   Jezte a žijte zdravě. A k tomu se hodí nádoba...

 • Džbán glazovaný hnědý 2,5 litru.

  Džbán...


  Džbán glazovaný hnědý 2,5 litru.  Není nad to v...

 • formička keramická Beruška

  formička...


  Formička na pečení. Hojně užívaná  malá forma...

 • Sádlák cca 2,5,l. pálený na dřevě

  Sádlák cca...


   na škvarky.Sádlák 2,5,litru pálený na dřevě....

 • Bábovka malá. Formička

  Bábovka...


  Bábovka malá. Formička na pečení. Ale je vhodná...

Další

Moje vzpomínka na Hrachovec a povidla.Hrachovec byl vlastně takovej velkej cedník.Ale neptejte se mne na detaily,je to skoro padesát let, byl jsem malej. Ale tu vůni povidel,a chuť si pamatuju do dneška.Ten hrachovec jsem našel na půdě,a tak jsme ho z jakési nostalgie udělaly i pro Vás. Na tyhle věci, i když je odvál čas, by se zapomínat nemělo. Ale našel jsem na Makové panence tenhle recept s trnek:

Trnková povidla

Trnky přebereme, opláchneme, dáme do kastrolu, zalijeme vodou, aby byly tak akorát ponořeny, přivedeme k varu, stáhneme teplotu a asi 15 minut pod pokličkou vaříme, až jsou docela měkké a dřeň se snadno oddělí od pecky.

Pak nalijeme do cedníku s většími otvory – někdo možná má dokonce speciální starodávný cedník. Vytrvalým mícháním docílíme, že se dřeň propadne do mísy a v cedníku zůstanou jen pecky. Během pasírování se mi osvědčilo do cedníku vrátit již zachycenou dřeň – směs v cedníku to zvlhčí.

Dřeň potom odvážím a přichystám stejné váhové množství cukru. Dám znovu na plotu, přivedu k varu. Přisypu cukr a opatrně svářím ještě asi 15 až 20 minut, aby se cukr provařil a směs zhoustla. Při delším varu by už mohl karamelizovat. Nalévám vřelé do malých sklenic, obrátím na víčko, nesteriluji.

Trnkových povidel nedělám velké množství. Jen asi z půldruhého litru trnek. Beru je jen jako takovou specialitu. Není to zavařenina, které by se mnoho snědlo. (Pokud doma ovšem nemáte slečnu ve věku, kdy ráda předvádí, že má výstřední chutě.)
Použití: Trnková povidla výtečně chutnají třeba na bavorských vdolečkách s tvarohem, hodí se jako přízdoba méně výrazných a méně sladkých pudinků nebo ji používám na slepování určitého druhu vánočního cukroví či na přípravu horkého ovocného nápoje.